| abcdxyz45 a întrebat:

Dacă depun o plângere/dau declarații ca martor la poliție, angajații secției respective pot, în mod legal, să îmi înștiințeze părinții? Precizez că sunt major.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca pot, dupa caz, nu exista nici o interdictie legala in acest sens, mai ales ca ar putea fi si parintii ascultati in legatura cu situatia ta.

| doctorandus a răspuns:

Depinde, dacă ce raportezi tu are legătură cu părinții tăi, vor fi înștiințați. Dacă nu, polițiștii nu se deranjează inutil.

| mi25 a răspuns:

Nu, nu au voie sa instiinteze pe nimeni despre demersul tau. Parintii nu mai sunt tutorii tai, asa ca tu esti singurul responsabil pentru faptele tale: bune sau rele. Chiar daca stai cu parintii, nu au voie sa-i instiinteze. Dar... vorba lui Mos Ion Roata: de la lege pana la transpunerea ei e mare diferenta.
In plus pot sa-ti trimita niscavai hârtii la domiciliu care pot intra pe mana parintilor.

| Anonimul151 a răspuns:

După cum știu eu, politia îți poate înștiința părinții dacă stai la domiciliul lor ( astfel încât sa nu se trezească ei cu probleme), dar dacă stai singur nu cred ca o anunță. Doar dacă au dubii cu privire la situația aceea. Sunt anumite situații în care ii poate anunța și dacă ești major.