| anonim_4396 a întrebat:

Daca esti minor si ai un parinte in alta tara, de exemplu Irlanda de Nord, poti primi alocatie si de acolo?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti primi alocatia de stat pentru copii de la 2 state, regula este ca primesti de la statul in care ai domiciliul sau macar rezidenta.

| anonimg a răspuns (pentru Ioandelasal):

Dar pensiile pot fi luate din doua state.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonimg):

Alocatiile sunt una si pensiile sunt alta. La pensii fiecare stat va plati pensia cuvenita pentru stagiul de cotizare din acel stat.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Da! Pentru asta iti trebuie sa trimiți părinților tăi o adeverință de la scoala, prin care se atestă că ești elev (de exemplu te duci la secretariat si ii spui secretarei sa iti dea o adeverință pentru alocație in tara respectiva) de restul se vor ocupa părinții tăi. Eu de exemplu am locație in franta si am facut acelasi lucru.
Ps: trebuie sa le trimiți alor tai adeverință in fiecare an scolar