| asdfgsgj123 a întrebat:

Poti primi amenda daca nu ai semnat nimic si esti minor?

20 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti primi, avand in vedere ca ai peste 14 ani, respectiv spuneai ca ai 15 ani la intrebarea anterioara.
In orice caz pentru minori limitele minima si maxima a amenzii este de jumatate din cea pentru majori.

| asdfgsgj123 explică (pentru Ioandelasal):

Daca celalalt baiat avea 13 ani si i-a zis ca ii da si lui?

| Ioandelasal a răspuns (pentru asdfgsgj123):

Au spus doar ca sa-l sperie, minorii sub 14 ani nu raspund contraventional, asa ca nu pot fi amendati.

| asdfgsgj123 explică (pentru Ioandelasal):

Si in cam cat timp se trimite?

| Ioandelasal a răspuns (pentru asdfgsgj123):

Depinde de cat de repede se misca, in orice caz poate fi in cca 10 zile.

| asdfgsgj123 explică (pentru Ioandelasal):

Dar sunt sanse sa imi fi zis si mie sa ma sperie?

| asdfgsgj123 explică (pentru Ioandelasal):

Sau daca trec 10 zile nu imi mai pot face griji? adica a zis ca imi da amenda de 10 milioane si nu e deloc putin

| Ioandelasal a răspuns (pentru asdfgsgj123):

N-am de unde sti exact daca si cand vei primi procesul-verbal de contraventie, ti-am spus asta si la un raspuns anterior.

| Ioandelasal a răspuns (pentru asdfgsgj123):

Tot ce se poate.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Daca este de amendat, amenda o pot primi parintii tai.

| asdfgsgj123 explică (pentru Salontanul):

Pai daca imi zice ca imi da amenda, ar fi trebuit si sa semnez?

| suntserios a răspuns (pentru asdfgsgj123):

Nu e obligatoriu. Procesul verbal iti poate fi trimis acasa chiar daca nu ai semnat

| Salontanul a răspuns (pentru asdfgsgj123):

Nu! Ei fac un Proces_Verbal cu un martor si gata. Daca aisub 14 ani nu vei plati.

| Violleta2022 a răspuns:

Da poti, mai ales cand este vorba de petarde, care's interzise prin lege.
Doar asteapta, ca te dau in gat oricum prietenii cu care ai fost si curand vei fii chemat la Politie sa dai si tu declaratie.

| asdfgsgj123 explică (pentru Violleta2022):

Eram eu si un baiat si ne-au cerut datele, de ce sa ma dea in gat prietenii si cu ce

| Violleta2022 a răspuns (pentru asdfgsgj123):

Pai daca ati fost prinsi si v-au luat datele, atunci asteptati pana dupa Craciun, cand se reia activitatea la birourile Politiei, sa fiti chemati la sa dati declaratii si atunci primiti procesul verbal si ulterior, amenda.

| asdfgsgj123 explică (pentru Violleta2022):

Inca nu am fost chemat, mai sunt șanse?

| Violleta2022 a răspuns (pentru asdfgsgj123):

Bineinteles ca sunt sanse, cel mai probabil dupa sarbatori, ca acum sunt foarte ocupati.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai fost identificat, vor primi amenda părinții.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Parintii tai o sa plateasca pentru tot ce faci tu cat timp esti minor, asa ca ai mare grija.