| Vali215 a întrebat:

Daca esti politist nu ai voie sa-ti faci o afacere proprie?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai voie, conform L.360/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 45.(1) Poliţistului îi este interzis:
  a) să facă parte din partide, formaţiuni sau organizaţii politice ori să desfăşoare propaganda în favoarea acestora;
  b) să exprime opinii sau preferinţe politice la locul de muncă sau în public;
  c) să candideze pentru autorităţile administraţiei publice locale, Parlamentul României şi pentru funcţia de Preşedinte al României;
  d) să exprime în public opinii contrare intereselor României;
  e) să declare sau să participe la greve, precum şi la mitinguri, demonstraţii, procesiuni sau orice alte întruniri cu caracter politic;
  f) să adere la secte, organizaţii religioase sau la alte organizaţii interzise de lege;
  g) să efectueze, direct sau prin persoane interpuse, activităţi de comerţ ori să participe la administrarea sau conducerea unor societăţi comerciale, cu excepţia calităţii de acţionar;
  h) să exercite activităţi cu scop lucrativ de natură să lezeze onoarea şi demnitatea poliţistului sau a instituţiei din care face parte;
  i) să încalce regimul juridic al conflictului de interese şi al incompatibilităţilor, stabilit potrivit Legii nr. 161/2003 privind unele măsuri pentru asigurarea transparenţei în exercitarea demnităţilor publice, a funcţiilor publice şi în mediul de afaceri, prevenirea şi sancţionarea corupţiei, cu modificările şi completările ulterioare."

6 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Pe naiba. Am vazut gabor cu 3 servisuri de masini

| StrongHeart a răspuns (pentru Crackman):

Sau aia care aresteaza traficanti si vand ei drogurile.Si aia e o afacere, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba da. Daca cunosti ceva oameni care fura, din zona de la tine, ii lasi sa fure, si daca auzi pe la birou sau prin statie, ca vine control ceva, unde se duc ei la furat, sau daca e vreo plangere facuta la telefon, ii suni si le zici. Si faceti jumate jumate. Tu ii le dai pontu, ei se duc sa fure, si jumi juma. Sau 60/40, ca pana la urma ii si anunti daca e ceva.
Cam asa fac toti politistii laughing)
afacerea mileniului laughing)
Coruptia in floare.

| Vali215 explică:

Nu sunt politist, era o intrebare de curiozitate laughing

| coadadematura a răspuns:

Mi se pare o prostie si o masura comunista ca sa nu poti deschide o afacere sau sa comercializezi anumite lucruri cum ar fi din domeniul agriculturii

| LadyDot a răspuns:

Nu, nu ai voie sa iti faci o afacere proprie daca esti politist. Dar poti verifica informatia in legea care le reglementeaza statutul de politist. Legea 360/2002, dar in forma actualizata.