| YoMsG a întrebat:

Daca eu am facut buletinul de 18 ani la intr-o localitate si acesta inca nu a venit, mi s-a spus ca inca nu a sosit de la Buzau, pot sa-l ridic eu peronal de la DJEP Buzau? As avea nevoie de el pentru a obtine adeverinta de asigurat, ca elev, pentru a merge maine la doctor. Stiu ca am nevoie de adeverinta de elev si copie dupa act de identitate. Daca nu pot face rost de buletin, pot utiliza si certificatul de nastere pentru obtinerea acelei adeverinte de asigurat?
(Astazi a plouat si m-a cam udat pe ghiozdan, aveam adeverinta de elev acolo si s-a umezit, s-a sters de pe ea doar Nr. si data pentru ca erau scrise cu pixul. Toate celelalte lucruri se vad bine, are ceva?)

5 răspunsuri:
| GHoST013 a răspuns:

Nu stiu exact daca il poti ridica personal dar pot sa-ti spun ca da, certificatul de nastere poate fii folosit ca act de identitate.

| YoMsG explică (pentru GHoST013):

Https://s18.postimg.org/f4aq3u7bt/image.png
Vrea sa spuna ca n-am sanse fara buletin?

| GHoST013 a răspuns (pentru YoMsG):

Nu, vreau sa spun exact contrariul. Vreau sa spun ca poti folosi certificatul de nastere ca act de identitate. Dar in schimb nu stiu daca o sa ti se accepte adeverinta daca nu este in original decat daca este legalizata e 100%

| YoMsG explică (pentru GHoST013):

E in original, semnata de director si secretar, stampila, doar ca s-a sters aia Nr. si data, in restul toatul e clar, afecteaza aia?

| GHoST013 a răspuns (pentru YoMsG):

Nu stiu exact, nu sunt in masura sa-ti spun. Poti incerca cu ea asa daca nu merge mai trebuie sa mergi sa le faci odata.