| Anonimulantisocial17 a întrebat:

Daca eu am lucrat 2 ani in Austria si 1 an in Romania si poate o sa mai lucrez si in alte tari ca de ex Anglia, Germania etc eu cand o sa ajung la pensie o sa iau pensie pe anii lucrati in alte tari sau din tara? De ex daca la pensie o sa am cate 4 ani din mai mai multe tari ce pensie o sa primesc ca doar mi s-au luat taxe de peste tot. Va rog sa-mi raspundeti cei care cunosc situatia si cei care au rude care primesc pensie din mai multe țari

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fiecare tara are alta legislatie de pensionare.
Acum, fiecare tara trimite pensia cuvenita in tara indicata de pensionar.
Ce va fi cand vei ajunge si tu pensionar? Nu se stie.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, o sa obtii pensie din toate tarile in care ai lucrat, cate o particica din fiecare, bineinteles daca ai lucrat in mod legal si ai contribuit pentru pensie in toate tarile.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca nu ai lucrat cu carte de munca nu primesti nimic

| Anonimulantisocial17 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am avut acte contract tot legal