| Anonim1900 a întrebat:

azi am trecut pe culoarea rosie a semaforului eu fiind pieton! deci ca pieton nu cu masina laughing sa nu se inteleaga gresit, asa deci inainte sa trec pe rosu m-am asigurat, ca nu se intampla nimic sau stanjenesc pe cineva cu masina... era drumul liber ( am traversat pe rosu, iar apoi m-au vazut niste politisti care tocmai veneau cu masina! si au strigat la mine laughing ca cica " nu ai vazut semaforul?" si eu am zis ca nu rolling on the floor apoii nu au mai zis nimic au plecat... happy intrebarea mea este : exista vreo lege! pentru pietoni in care ma obliga sa stau la rosu? sa zicem chiar si atunci cand nu trece nici o masina? adica eu nu inteleg un lucru, pana la urma trec pe raspunderea mea, daca da masina peste mine eu sunt de vina e logic happy dar vreau sa aflu daca exista vreo lege sau daca pot sa ma amendeze pentru chestia asta! si daca da prin ce lege ma poate amenda? happy Multumesc astept raspuns!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, republicata in 2006, citez:
"ART.72.(1).Pietonii sunt obligaţi să se deplaseze numai pe trotuar, iar în lipsa acestuia, pe acostamentul din partea stângă a drumului, în direcţia lor de mers. Când şi acostamentul lipseşte,
pietonii sunt obligaţi să circule cât mai aproape de marginea din partea stângă a părţii carosabile, în direcţia lor de mers.
  (2)Pietonii au prioritate de trecere faţă de conducătorii de vehicule numai atunci când sunt angajaţi în traversarea drumurilor publice prin locuri special amenajate, marcate şi semnalizate corespunzător, ori la culoarea verde a semaforului destinat
pietonilor.
  (3) Traversarea drumului public de către pietoni se face perpendicular pe axa acestuia, numai prin locurile special amenajate şi semnalizate corespunzător, iar în lipsa acestora, în localităţi, pe la coltul străzii, numai după ce s-au asigurat că o pot face fără pericol pentru ei şi pentru ceilalţi participanţi la trafic.
  (4)Pietonii surprinşi şi accidentaţi ca urmare a traversării prin locuri nepermise, la culoarea roşie a semaforului destinat acestora, sau a nerespectării altor obligaţii stabilite de normele rutiere poarta întreaga răspundere a accidentării lor, în condiţiile în care conducătorul vehiculului respectiv a respectat prevederile legale privind circulaţia prin acel sector."
"ART.99.(1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa I de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de către persoane fizice:
  3. nerespectarea de către pietoni a normelor privind circulaţia pe drumurile publice;"
In prezent amenda este de la 180 lei la 270 lei.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, normal că treci pe răspunderea ta, dar dacă șoferul mașinii te omoară o sa te aibă pe conștiință toată viaţa. Sau încearcă să te evite și se lovește de ceva/cineva din cauză că tu nu ai avut răbdare să stai la semafor. Mai ales că acum sunt foarte mulţi șoferi care conduc agresiv și chiar în faţa mea cineva cu mașina a lovit un pieton tot aşa din cauză că pietonul nu a avut răbdare să stea la semafor. Şi da, exista o lege după cum a spus şi Ioandelasal : Conform OUG 195/2002, republicata in 2006, citez:
"ART.72.(1).Pietonii sunt obligaţi să se deplaseze numai pe trotuar, iar în lipsa acestuia, pe acostamentul din partea stângă a drumului, în direcţia lor de mers. Când şi acostamentul lipseşte,
pietonii sunt obligaţi să circule cât mai aproape de marginea din partea stângă a părţii carosabile, în direcţia lor de mers.
  (2)Pietonii au prioritate de trecere faţă de conducătorii de vehicule numai atunci când sunt angajaţi în traversarea drumurilor publice prin locuri special amenajate, marcate şi semnalizate corespunzător, ori la culoarea verde a semaforului destinat
pietonilor.
  (3) Traversarea drumului public de către pietoni se face perpendicular pe axa acestuia, numai prin locurile special amenajate şi semnalizate corespunzător, iar în lipsa acestora, în localităţi, pe la coltul străzii, numai după ce s-au asigurat că o pot face fără pericol pentru ei şi pentru ceilalţi participanţi la trafic.
  (4)Pietonii surprinşi şi accidentaţi ca urmare a traversării prin locuri nepermise, la culoarea roşie a semaforului destinat acestora, sau a nerespectării altor obligaţii stabilite de normele rutiere poarta întreaga răspundere a accidentării lor, în condiţiile în care conducătorul vehiculului respectiv a respectat prevederile legale privind circulaţia prin acel sector."
"ART.99.(1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa I de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de către persoane fizice:
  3. nerespectarea de către pietoni a normelor privind circulaţia pe drumurile publice;"
In prezent amenda este de la 180 lei la 270 lei.
Sper sa înțelegi că legile sunt inventate cu un rost. Numai binehappy

| Ruxandra15 a răspuns:

Deci nu ai voie sa treci pe rosu indiferent daca vine vreo masina sau nu. Cum nu ai voie sa treci nici prin locuri nesemnate(daca ar fi asa ar insemna sa nu merg sa imi iau de mancare deoarece prima trecere e la un km de mine) Amenda nu ai cum sa primesti daca nu te-au luat la intrebari. Sfat: nu sti cand iti iese un nebun in cale si chiar daca tu treci linistit pe trecere el accelereaza. Am dat peste una care a oprit pe mijlocul trecerii. I-am zis mai femeie nu vezi ca e rosu sau iti trebuie ochelari? Si ea Draga vin de la manichiurista si mi-am facut pedichiura vrei sa mi-o stric? Ma bufnit un ras cand am auzit-o laughing

| KilluaZoldyck a răspuns:

Orice lucru are un INCEPUT nu fa din asta o OBISNUITA. o seara placuta