| Rienmedire a întrebat:

Daca faci ca si barbat 35 de ani de munca fara intrerupere, poti intra la pensie?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus poti obtine pensie in cateva situatii:
-Ai implinit varsta standard de pensionare de 65 de ani.
-Ai lucrat in anumite meserii/profesii la care varsta de pensionare este mai mica de 65 de ani si ai implinit varsta respectiva.
-Ai lucrat in anumite localitati pentru care varsta de pensionare este mai mica.
-Esti incadrat intr-un grad de invaliditate si obtii pensie de invaliditate.
-Poti obtine pensie anticipata partiala daca ai cel putin 60 de ani.

Bula
| Bula a răspuns:

Depinde in ce domeniu ai lucrat.
Daca ai atins varsta de pensionare prevazut pentru dumeniul unde lucrezi, atunci poti cere pensia.
La fel se intampla si cu pensionare anticipata.

| Violleta2022 a răspuns:

Vârsta standard de pensionare este 63 de ani pentru femei şi de 65 de ani pentru bărbaţi, stagiul minim de cotizare este de 15 ani şi stagiul complet de cotizare este de 35 de ani, atât pentru femei, cât şi pentru bărbaţi.

Totodată, noua lege prevede modificarea categoriei de pensie anticipată, iar persoanele care au realizat cel puțin 8 ani peste stagiul complet de cotizare pot solicita pensie pentru limită de vârstă cu reducerea vârstei standard, cu cel mult 5 ani.
Noul act normativ de pensii mai prevede plata unei pensii minime, a cărei valoare va fi raportată la salariul minim brut pe economie, pentru persoanele cu stagiu minim de cotizare satisfăcut, spune documentul.

https://www.stirilekanald.ro/......e-20157341

Uite aici un calculator de pensie:

https://www.cnpp.ro/......pensionare

| Rienmedire explică (pentru Violleta2022):

Deci daca ai 35 de ani cotizatie completa, poti iesi la pensie?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Rienmedire):

Nu poti iesii la pensie la 50 de ani...
Scrie clar ca trebuie sa ai varta de pensionare SI totodata cotizatia de 35 de ani completa. Mai scrie si ca poti iesii anticipat la pensie cu 5 ani mai devreme, adica la 60 de ani, dar pensia va fi partiala (cred ca primesti numai 50% din pensie, pana implinesti 65 de ani si vei primii pensie completa).

Răspuns utilizator avertizat