| Cozma_Marius_1997 a întrebat:

Dacă fata fuge de acasă la mine, are 13 ani si eu 17, fiindca parintii ei o bat rau, i-au spart capul azi cu lemnul si i-au rupt mana, pot parintii sa vina cu politia sa o ia inapoi chiar daca fata nu mai vrea sa stea la parintii ei ca o bat rau? Politia chiar nu face nimic? Sau dacă chem protectia copilului, va rog ajutati-ma, cine a mai trecut prin asa ceva.

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Problema e ca va fi internata intr-un centru de minori dar poate sa fuga la tine acasa si aia iar o cauta, astepti pana face 18 ani si o scoti de acolo

| anonimg a răspuns:

Daca vei lua fata la tine acasa, politia va da fata inapoi parintilor daca acestia promit ca se vor purta bine cu ea. Lege de doi bani. Romanul tot mentalitate comunista are, pana cand toata generatia nascuta in cumunism va disparea.
Solutia este ca fata sa fuga de acasa si sa se duca direct la sediul politiei.
www.adra.ro este o organizatie adventista nonguvernamentala recunoscuta pe plan national si international, care o poate ajuta pe fata cu locuinta, cu bani pentru scoala, etc.

Daca am fi fost in Norvegia, parintii fetei s-ar fi purtat smirna cu ea. De aceea iubesc eu Norvegia si ma bucur de fiecare data cand copiii sunt luati de langa parinti.
Daca parintii fetei ar fi dati in judecata pentru maltratarea ei, statul ar lua fata aceasta, iar familia ta ar putea-o infia si poti astfel sa fii cu ea. ^_^

PS: sa nu aud vreun user ca imi sare in cap. *_* stiu eu ce am scris si de ce am scris.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonimg):

Norvegia e in extrema cealalta cu protectia copilului. La noi nu ti-l iau decat dupa ce ii mor vreo 2-3 frati eventual si bubuie si presa pe tema asta. In Norvegia ti-l iau daca te rastesti oleaca la el. Conform standardelor norvegiene, cred ca vreo 95% dintre copiii de la noi ar fi in grija statului...

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Daca vrei sa o salvezi pe fata va trebui sa mai astepti inca 5 ani pana ce face ea 18 ani numai atunci poti sa o iei la tine acasa pentru ca ea find minora politia o poate lua de langa tine si iar ajunge pe mana parintilor ei care cum ai zis si tu ii face viata grea. Eu inteleg ca esti un baiat bun si sufletist si ca vrei sa o ajuti dar e ea prea mica are doar 13 ani asta e situatia imi pare rau de ea.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Incurajeaz-o sa ne contacteze. Vrem sa o ajutam.
Poate primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul ei de discutii sau poate fi prietenul ei atunci cand se confrunta cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poate afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care se confrunta reprezinta subiecte delicate si s-ar putea simti in largul ei mai degraba in mediul online, indrum-o sa ne transmita mesajul la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poate primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa o ajutam!

| Aube a răspuns:

Da, pot sa o ia pentru ca este minora, iar ei ii sunt parinti. Daca are mana rupta, cheama ambulanta.
Poti sa suni si Protectia copilului. Dar asta nu inseamna ca ei ti-o vor lasa tie. Pentru binele ei, o vor duce intr-un centru.

| Iuli122122 a răspuns:

Ideea este că, părinții au tutelă asupra ei pana la varsta de 18 ani. Deci ea oriunde s-ar duce tot acasa ar ajunge. Eu nu cred ca o bate degeaba sa fims eriosi la 13 ani ce sa caute la unu de 17? Daca sunteti intr-o „relatie" e clară treaba Ti-as sugera sa o lasi in pace daca nu vrei sa te alfii intr-un plin proces de custodie ca martor E imposibil să o „aperi" asa Daca bataile persista, mergi fratele meu la politie, apoi la Protectia copilului, fata oricum poate ajunge intr-un centru, dar grabeste-te, Fetei i se poate scoate si un certificat medico-legal pentru rani, atunci parintiii avand mai putina posibilitatea de a o lua inapoi!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Iuli122122):

Tu esti normal la cap? Nu o bate degeaba? Faptul ca dai in partener/copil inseamna ca esti o nulitate ca om/parinte de s-a ajuns la violenta, nu ca si-o merita. Geezus...

| Iuli122122 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

E atat de cuminte incat o bate degeaba? laughing) Recunosc vina parintilor, dar nici copilul nu o fi cheie de biserică.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Iuli122122):

ESTI TIMPIT? Da, copiii fac chestii. De multe ori fix ce nu ai vrea tu ca parinte. Daca il bati, vei face doar ca in viitor sa incerce cit mai bine sa ascunda de tine ce pocinoage face, nu sa nu le mai faca. Daca nu ai inteles asta pana acum si ai impresia ca exista vreo scuza pe planeta asta pentru a folosi violenta impotriva cuiva "in scop educativ" - in special a copiilor, ar fi poate bine sa te sterilizezi.

| MihaelaMihaela234 a răspuns:

Poți chema protecția copilului pentru că așa un caz este foarte grav! Dacă fata încă mai are semnele părinții ei pot fi decăzuți din drepturile părintești