| Buresbista123 a întrebat:

Daca idupa varsta de 18 ani si pana in prezent nu ai beneficiat de asigurarea de sanatate obligatorie, de ce ti se cer bani si de ce risti sa fii executat silit daca nu o platesti? acest lucru nu este un abuz al statului? cum adica sa platesc sa fiu obligat pentru ceva de care nu beneficiez iar apoi sa risc sa fiu si executat silit? ce parere aveti despre acest lucru?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca obtii venituri esti obligat sa platesti asigurarea de sanatate, chiar daca nu te imbolnavesti, se imbolnavesc altii, dintre care unii nu o platesc, fiind asigurati prin efectul legii.
Aceasta este si o indatorire fundamentala a cetatenilor, fiind prevazuta in Constitutie.

| Buresbista123 explică (pentru Ioandelasal):

Nu e normal eu daca vreau sa mi fac una privata n ar trebui sa o platesc si pe cea de stat