| AlexDorinel a întrebat:

Daca ii intreb pe batrani ce ar alege intre Statele Unite si Coreea de Nord ce ar zice?

Am bagat in discutie Coreea de Nord pentru ca batranii sunt singurii care zic lucruri bune despre comunism

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"AlexDorinel a întrebat: Daca ii intreb pe batrani ce ar alege... "

intreabă-i și ne spui și nouă ce ai aflat

ok, Alex mamă?

| mihai69 a răspuns:

Nici ăia care spun că pe vremea lu-mpușcatu' „ierea" mai bine nu ar alege Coreea de N.

| johnnny123 a răspuns:

Noi de unde vrei sa stim ce ar zice, Dorinel tata?

Oricum, este complet irelevant "ce ar zice" niste oameni care nu au trait nici in Statele Unite, nici in Coreea de Nord si care nici macar nu stiu mare lucru despre viata de acolo. Cum nici tu nu stii mare lucru despre nimic...

| Werrich a răspuns:

"batranii sunt singurii care zic lucruri bune despre comunism".
Fals, tinerii din Uniunea Tineretului Comunist au intre 14 si 30 de ani. https://www.facebook.com/PCdRMaoist/

De ce mulți mileniali au o părere bună despre comunism?
https://mobile.hotnews.ro/stire/23468586
https://www.newmoney.ro/comunism-tineri-saraci-karl-marx/
https://on.mktw.net/3pNZp4Q

| Werrich a răspuns:

Mergi in oras si pune si tu tu video "Am intrebat 100 de batrani"

| Werrich a răspuns:

Nu se poate generaliza ca seniorii sunt pro-comunism, exista seniori care au iesit in strada pentru sustinerea lui Basescu, exista seniori care au fost detinuti politici.

Răspuns utilizator avertizat
| Werrich a răspuns (pentru AlexDorinel):

Basescu a fost in PDL si seniorii l-au sustinut in calitate de votanti ai PDL.

| DonEduardo a răspuns:

Pai, depinde. Intr-adevar, exista unii care zic:" Ce bine era pe vremea comunismului", care cred ca ar alege Coreea de Nord. Dar exista si unii normali, care sunt contra comunism si ar alege SUA.

| neludana2000 a răspuns:

Eu sunt unul dintre batrani (66 de ani) tin sa te contrazic ca nu toti, cum ai generalizat tu, au o parere buna despre ''comunism'' eu am fost sanctionat de ''n''ori ca nu am vrut sa ma fac ''utecist'' la scoala profesionala si-apoi in liceul indusrial, cand m-am angajat, treceam greu de grupe sau categorii de salarizare pentru ca nu am vrut sa fiu membru de partid, a fost o perioada cand m-au tuns de vreo trei ori la zero drept pedeapsa, in 1978 am vrut sa fug pe la Iugoslavi, m-au prins, 6 luni cu suspendare, o bataie zdravana la ''militie'' si una acasa, cat despre conditii, case locuinte gratuite, gradinita cu program de masa gratuit, scoala gratuit, in profesionala si in industrial am avut busra banii nostri, filne, discoteci, vacante gratuite, ieftin peste tot, pana-n 1984-85. Daca ar fi sa aleg eu as alege Africa de Sud, sau prin tarile arabe in Maroc iar as vrea, prin Europa in nici-un caz.

| neludana2000 a răspuns (pentru neludana2000):

PS. Apropo de diferenta dintre membrii de partid si eu, noi ceilalti, lucram la ''Pionierul'' fabrica de adidasi a francezilor, furam de rupeam, ceilalti, care erau membrii le era frica ei erau condamnati pe linie de partid (cu puscarie)ca erau activisti, iar noua ne dadea la locul de munca sau cu suspendare, plus bataie. Am avut noroc, nu m-au prins.