| Flar3 a întrebat:

Dupa parerea voastra cum va renunta Coreea de Nord la comunism?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea cred ca va renunta. Comunismul acela este ca un fel de cancer, daca pot sa-i zic asa. Totul e acaparat. Oamenii sunt spalati pe creieri, sursele de documentare sunt inexistente sau prea limitate. Inca de la nastere omul e indoctrinat sa creada anumite lucruri. Pun pariu ca deja e pregatit altcineva sa vina la conducere dupa ce moare Kim Jong Un. E o situatie trista. S-ar putea ca peste sute de ani (daca o sa mai fie statele asa cum le stim noi acum) sa se intample o minune (desi e cam impodibil) dar acum nu-mi pot imagina un scenariu, din pacate. sad

| Flar3 explică (pentru anonim_4396):

Daca stai bine sa te gandesti, cam ai dreptate. Coreea de Nord este un fel de URSS al secolului 21. S-ar putea sa fie mai rau. Eu, cel putin am 13 ani si de cand ma stiu, Coreea de Nord este o tara comunista cu reguli stricte. Ceausescu dupa ce s-a intalnit cu Kim Ir-sen, dictatorul DPRK de pe vremea aceea, a introdus noile reguli la noi in tara precum: mancarea pe cartela. Nu ma mir de ce Nord-coreenii au avut de trecut prin o foamete, intre anii 1994-1998.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil printr-o revolutie, asa cum s-a intamplat la romani, in 1989.

| Zuzu1991 a răspuns:

"acum 3 ore | Jassmina a răspuns:
Probabil printr-o revolutie, asa cum s-a intamplat la romani, in 1989. "

WOW, cineva care NU stie absolut nimic despre situatie, dar se baga ca musca in lapte

NU stiu cum ar putea sa renunte, spre deosebire de Jassmina eu STIU ca populatia e perfect tinuta sub control, deci o revolutie e exclusa, apoi vin chestiile "placute", China are interes sa fie comuism acolo, mai ales ca mai capata neveste sclave de la ei, nu oficial, dar se practica, America are interes sa bage bani in armata si sa iti tina nustiuacata flota acolo, si cu ocazia asta sa ii tina in frau si pe chinezi... iar acum, cireasa de pe tort:
Corea de Sud NU VREA sa primeasca pe cap o tara EXTREM de saraca (este foamete acolo, copii sunt subnutriti... si Jassmina vorbeste de revolutie, sigur ca NU) si sa isi ph00ta economia de-a binelea cel putin pentru cateva decenii, cum s-a intamplat cu Germania dupa caderea zidului Berlinului

| Yuoia a răspuns:

De ce ar renunta?
Noi nu am castigat nimic. Bunicii tai nu iti spun ca acum este mai rau decat inainte? Voua vi se pare ca e bine pentru ca beti, fumati si f... fara limite pe banii parintilor.