| CobraLeon a întrebat:

Credeti ca acest incident ar putea declansa al 3 razboi mondial?
Din cate vad daca ar fi un conflict serios ar insemna sa intervina China si Statele Unite(alte doua mari puteri ale lumi) De aici mai este un mic pas la un razboi mondial...
http://www.evz.ro/......13303.html

9 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

O mica pârtâiala, se hartuiesc reciproc putin si gata.

| AvalohAlyn a răspuns:

Nu cred.Au mai fost conflicte din acestea precum conflictul dintre Rusia si Georgia daca ne aducem aminte si s-a oprit.Al treilea razboi mondial nu stie deocamdata nimeni cand va fi dar se aude ca va incepe prin orientul mijlociu, Israel, Iran, Palestina.

| thealchemist a răspuns:

Nu

Stefan
| Stefan a răspuns:

Daca urmarim situatia internationala din ultimii ani privind conflictele armate, descoperim ca acestea sunt prezente aproape tot timpul. Referitor la acest conflict in care Coreea de Nord a atacat insula sud coreeana Yeonpyeong, marile puteri China siSUA au reactionat fata de acest conflict si au condamnat atacul nord coreean. Situatia este grava intre cele doua state deoarece ambele sunt puteri nucleare. Eu nu cred ca acest conflict va declansa al treilea razboi mondial.

| Adyr0 a răspuns:

Poate are legatura cu asta: http://www.ndtv.com/......sit-64459. Stirea e veche cam de o luna, dar totusi cred ca are legatura cu atacul Coreei de Nord. Al III-lea Razboi Mondial va incepe atunci cand Iranul si Israelul se vor ataca reciproc. Cine va incepe primul, nu se stie, dar cu siguranta atunci va incepe Razboiul Mondial.

| costis a răspuns:

In general un razboi incepe de la un dement. Cred ca secaturile din Coreea de Nord indeplinesc conditia de dementa. N-au dupa ce bea apa si le trebuie razboi.

| Mentaaaaa a răspuns:

Faptul rusinos este ca sunt doua tari "surori" ca sa le zicem asa... si nu cred ca se vor implica si puteri mari ale lumii

| vincze_2660 a răspuns:

Parerea mea este ca daca ar porni inca un razboi mondial acesta ar putea incepe fie de la o problema religioasa sau legata de politica.Aici ma refer la reampartirea teriitoriilor, cea legata de conductele de gaz sau de ce nu si cea legata de amplasarea scuturilor antiracheta.In cazul celei religioase se poate face in cazul in care vreun dement ar ataca Moscheea sau Vaticanul.Sunt multe motive care ar putea declansa inca un razboi mondial. Dar sa speram ca nu se v-a intampla nimic din asta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu chiar razboi mondial dar nimic nu e exclus.de undeva trebuie sa inceapa.