| anonim_4396 a întrebat:

Daca imi dau demisia pentru ca plec in alta tara, este nevoie sa stau in preaviz neaparat?

Răspuns Câştigător
| MihaiA a răspuns:

DA! Dar poti sa gasesti un angajator de treaba care sa nu te tina obligatoriu in preaviz.
Daca ai contract de munca, daca nu. poti pleca oricand

2 răspunsuri:
| mad a răspuns:

Smecheria pamantului: in preaviz iti iei concediu medical

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Draga "emigrant in devenire", dupa cate stiu eu, in 90% din cazuri, inainte de a termina efectiv munca la vechea firma, trebuie sa faci o formalitate de lichidare cum ca nu mai ai nici un fel de datorii catre firma (echipament, inventar personal, datorii financiare diverse) si invers, nici firma catre tine, rest de plata, zile de concediu, etc. Majoritatea acestor lucruri se consemneaza pe scurt in Carnetul de Munca (de care nu te vei desparti definitiv chiar daca pleci din Romania, vei avea nevoie la varsta de pensionare - ciar daca nu se cumuleaza cu ce vei face de acum, vei avea dreptul la o pensie din Romania cand o veni vremea, ba chiar ai posibilitatea sa contribui la Casa de Pensii in continuare cat timp nu ai alt loc de munca "oficial"...) bafta in toate!