| anonim_4396 a întrebat:

Daca imi pun apometre, va trebui sa mai platesc pierderile de apa din bloc?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Daca in scara blocului sunt apometre, dar nu toate aparatamentele au apometre, atunci vei plati ce consumi, la care se poate adauga un procent de 5-10% pierderi, procent hotarat prin Adunare Generala a Proprietarilor. In plus, vei plati apa consumata in spatiile comune (apa cu care spala femeia de serviciu scara, ghenele, etc).
2. Daca in scara blocului sunt apometre si toate apartamentele au apometre, atunci diferenta intre valorile insumate ale consumului masurat pe apometre si valoarea indicata de apometrul din scara, se repartizeaza la toate apartamentele (poate fi impresionanta diferenta asta, dupa aprecierea mea e de cam 15-20%).
3. Daca in scara blocului nu aveti apometre si asociaia primeste factura la pausal, nu poate tine cont de apometrele tale si vei continua sa platesti la pausal pana la contorizarea blocului.
Enigma, e frumos ce spui tu, dar uite o situatie practica: la noi in bloc, doar 3 apartamente din 40 nu au apometre si, daca pun in plata strict consumurile raportate de apometre, ajung la urmatoarea situatie: o persoana dintr-un apartament cu apometre consuma cam 2 mc de apa calda pe luna, iar o persoana dintr-un apartament fara apometre consuma in jur de 19-21 de mc de apa calda pe aceeasi luna. Si ma intreb, daca isi pun si astia 3 apometre, cine naiba mai plateste diferentele (e apometru in scara blocului, deci nu ne pacaleste RADET).

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Da, alea se platesc de catre toata lumea, impartite in mod egal...

| IqStorm a răspuns:

Da. Pierderile se plătesc de toţi având în vedere că pierderile survin unui spaţiu comun.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu.vei plati numai ce consumi.asta ar trebui sa faca toti.

| lary17 a răspuns:

Nu.bineinteles ca nu.Ca la apometru scrie pe el cat ai consumat si apoi duci la administratie la sfra4situl fiecarui luni cat ai consumat.

| gigione38 a răspuns:

Nu, iar de pierderile blocului trebuie administratorul sa cheme apa nova, oricum bani tot de la locatari o sa ia la fondul blocului!