| Cedry2k8 a întrebat:

Daca imi pun o bratara metalica pe pumn si o "folosesc", nu este arma alba, nu?

6 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

De fapt este o armă albă pentru că o foloseşti. De obicei brăţările se ţin doar de aspect.

| minrest a răspuns:

Aia nu e brățară, e un box, este o arma alba, evident.

| minrest a răspuns (pentru minrest):

Boxul sau rozeta este arma alba și e construit special pentru violenta. Îți dai seama ce înseamnă sa iei un pumn în cap cu toată forță și în loc de încheieturi sa fie metal. Mulți au murit din ăsta.

| SkyPilot a răspuns:

Ba da. Se numeste box.

| pufulescu a răspuns:

Intrebi daca este arma alba sau daca conteaza?
Nu este definita ca arma alba, armele sunt obiecte concepute pentru a lovi, provoca rani si bratara nu e in situatia asta. Dar daca ajungeti in tribunal o sa conteze ca l-ai lovit cu un obiect si nu cu pumnul gol.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred. E doar o bratara. Armele albe sunt facute special pentru violenta sau ceva de genul.