| Onisim13 a întrebat:

Am o intrebare. Vreau raspuns concret.Rozeta este arma alba si ce consecinte are daca o folosesc in scop de autoaparare?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In termeni legali nu este considerata arma alba, conform L.295/2004, dar folosirea ei este interzisa si constituie infractiune, conform L.61/1991.
Daca o folosesti pentru legitima aparare si nu depasesti limitele legitimei aparari atunci nu vor fi consecinte penale.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Citește regimul armelor și al munițiilor, Legea numărul 295/2004 și Legea numărul 61/1991 republicată.
Pa, pa.

| Generalul a răspuns:

Partea buna acum cu autoapararea e ca poti sa-l rupi pe ala in bataie si sa folosesti si forta disproportionata. De exemplu ala iti da un pumn iar tu ii aplici cateva rozete in fata, pe motiv ca te-ai speriat foarte tare de ce ar putea sa-ti faca. Inainte legea era cretina, daca ala avea un briceag, tu nu aveai voie sa scoti o sabie sau un pistol la el, cu toate ca viata ti-ar fi fost in pericol happy

| AndreiKLM a răspuns:

In termeni legali nu este considerata arma alba, dar daca esti atacat ai voie so folosesti.

| alexpirvan a răspuns:

Rozeta nu este o arma, poate fi o planta, un nasture onorific (vechi) sau un element decorativ etc...si ca o gluma: se poate utiliza "rozeta" ca autoaparare la puscarie cu scop de autoapararelaughing)))

| alexpirvan a răspuns:

P.s: confunzi cu floreta-sabie, cerc de razboi-oun cerc de metal, sau "stelutele" ninja