| anonimus00000 a întrebat:

Daca in timpul concediului meu a decedat mama mea, dupa terminarea concediului mai am dreptul la cele 3 zile de concediu dedicate pentru deces? Si aceste zile se platesc integral?

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului muncii, rep. in 2011, citez:
"ART. 152.(1) În cazul unor evenimente familiale deosebite, salariaţii au dreptul la zile libere plătite, care nu se includ în durata concediului de odihnă.
  (2) Evenimentele familiale deosebite şi numărul zilelor libere plătite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern."
Fata de aceste prevederi ai dreptul la zile libere platite, cate sunt prevazute in CCM sau CIM, acestea nu se includ in concediul de odihna si trebuie sa ti le plateasca integral, la fel ca si cum ai munci.
P.S. Sincere condoleante!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau pentru tine.:/

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Chiar daca aceasta a decedat in timpul concediului tau(Condoleante), dupa terminarea acestuia tu trebuie sa prezinti la locul de munca certificatul de deces al mamei si seful tau e obligat, de stat, sa-ti dea cele 3 zile de înmormântare, si plata integrala a acestora indiferent ca s-a întâmplat în concediu.Meriti"a doua sansa"