| anonim_4396 a întrebat:

In momentul de fata beneficiez de concediu de cresterea copilului si in urma cu 3 luni m-am inscris la facultate. Am dreptul sa fiu si studenta in timpul concediului de crestere a copilului?
Multumesc anticipat,

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti sa fii si studenta, in OUG nr. 148/2005 privind sustinerea familiei pentru cresterea copilului, cu modificarile si completarile ulterioare, nu exista o prevedere care sa interzica asta. Mai mult, la art. 1, alin. 2, lit. m) se prevede chiar ca perioada, cat s-au urmat cursurile de zi in invatamantul superior, constituie stagiu de cotizare pentru acordarea indemnizatiei. Numai bine!