| Antisistem11 a întrebat:

Dacă ma afișez pe strada cu un cutit in mana e deja infracțiune? (Este pentru autoapărare)

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este infractiunea prevazuta de art.372 Cod penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. Nici ascuns nu ai voie pe stradă cu el.

| Frank51 a răspuns:

Nu încape în buzunar?

| johnnny123 a răspuns:

"Portul, fără drept, în locuri publice a cuţitului, pumnalului, şişului, boxului, castetului sau a altor asemenea obiecte periculoase se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu zile-amendă."

Umbli pe stradă cu un cuțit în mână pentru autoapărare? Ești atacat frecvent de ninja?

| ReddY25 a răspuns:

Da

| ReddY25 a răspuns:

Doar nu te crezi în GTA

| 4evergentleman a răspuns:

Cu drujba e mai ok gen masacru din Texas

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Iti doresti o autoaparare prin faptul ca le va fi frica sa te atace avand un cutit in mana, nu?
cumparati un https://www.military-line.ro/......eapta-4142
impreuna cu un pistol fals sau un pistol pentru care te duci sa iei permis de port arma.
ca sa te vada ca ai si sa le fie frica sa te atace.

| Antisistem11 explică (pentru HUAWEHUAWE):

In sfarsit.cineva care intelege...

| dullcat a răspuns (pentru HUAWEHUAWE):

Permisul de port arma nu se da asa la oricine.Nu suntem in Murica aici.

| michael5813 a răspuns:

Daca te-ai vedea cu el, ti l-aș face supozitor.

| Mitzupitzu a răspuns:

Cum sa umbli cu un satar in mana pe strada?