| Angel977 a întrebat:

Vreau sa ma apuc de ninjutsu. Cat de eficient e pentru autoapărare pe strada, eventual dacă ești atacat de mai multe persoane în același timp. Cam cât costa echipamentul de baza?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Pai cam asta e diferenta, kickboxing e pentru ring, krav maga e lupta fara reguli.

Spre exemplu in krav maga ai voie (si in kickboxing NU): lovituri la co*ie, rotula (o lovitura bine plasata in rotula sau genunchi il baga in scaunul cu rotile), gat, ochi, articulatii, etc.

Iar stilul de care vorbea tipul, ninjutsu, e in special pentru arme. Ninja nu se luptau, ei foloseau arme ascunse si otrava, arta ninja era omorul pentru bani, NU lupta.

19 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Ma, învățatul ca învățatul.
Da' poți sa știi și mama artelor martiale ca tot zicea asta de sus de ele, dacă tu faci pe tine când vezi ca unu te ataca.

| CataCatalin994 a răspuns:

Ninjutsu nu are nici o treaba cu auto apararea, nici macar nu a fost conceput pentru asa ceva. Ce vrei tu e fie Krav Maga fie BJJ, depinde de personalitatea ta.

| Alxblx a răspuns:

Îți spun asta înainte sa începi... un amator de box sau kickboxing ce a practicat sportul de un an, poate bate orice maestru din artele marțiale.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alxblx):

Pai si kickboxing e tot arta martiala, se bate singur? laughing

Iar chestia cu "a practicat un an" iti dai seama cat aberezi? Unu de la krav maga o sa-i rupa gatu usor.

| Lowkee a răspuns (pentru Cosmin86):

Asta daca nu isi ia un pumn bine plasat in barbie, inainte sa apuce sa ii rupa gatul

| Lowkee a răspuns (pentru Cosmin86):

Diferenta e ca boxul chiar poate fi practicat; șutul in cuae nu cred ca poate fi exersat. Deci unul care face box are la fel de multa experienta in datul la cuae precum unul care face krav maga. De fapt mai multa, daca ai vazut vreun meci de box sau kickbox. In mma se baga degete in ochi la greu, chiar daca e ilegal.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Lowkee):

Ba da, exista echipamente de protectie. Si la box, cand practici, folosesti echipamente (casca spre exemplu). La kickboxing mai ai si tibiere, ca sa nu-l doara pe partener cand dai cu tibia si tot asa, peste tot ai echipamente.

Ce-ai practicat? Si cati ani?

Eu am practicat cativa ani kickboxing si apoi karate traditional (care seamana foarte mult cu krav maga) si mi se pare mult mai eficient.

p.s.: daca te uiti la meciuri mai vechi de MMA, la inceput nu era interzis sa lovesti la c*aie si au plecat destui luati cu ambulanta happy

| Alxblx a răspuns (pentru Cosmin86):

Va credeți atât de inteligenți încât alegeți sa ocoliți calea in loc sa mergeți drept înainte... pana te întinzi tu cu mâinile sa-mi rupi gâtul îți dau un upercut in bărbie de ți-se încurca ideile in cap

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alxblx):

In visele tale sunt convins ca dai laughing
Probabil nici macar nu stii sa dai un "uppercut" sau habar nu ai cand sa dai si cum sa dai fara sa te expui la o contra.

La cum ai aberat cu primul raspuns, cu 1 an de kickboxing, e clar ca esti un copil pampalau, complet paralel cu sportul.

p.s.: du-te la o sala de krav maga, ca a mai venit o data unu cu 8 ani de kickboxing (avea patratele le 90kg omu) si si-a luat o mega bataie (nu l-a lovit sensei in puncte sensibile, doar in muschi, ca sa nu-l raneasca), si a plecat schiopatand... nu a mai venit a doua oara sad

| Lowkee a răspuns (pentru Cosmin86):

Cum sa fie mai eficient karate? Acolo ataci in linie dreapta si dai numai directe, plus ca se reseteaza mereu lupta, nu e in continuu. Eu sunt mai mult fan box simplu; kickboxul nu prea imi place, e mai primitiv. Nu uita ca in sporturile astea exista medici langa ring, sa se evite vreo tragedie. Boxeori mor in fiecare an, la karate nu stiu daca am auzit.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Lowkee):

Eu vorbesc de karate traditional (care nu prea se practica in Romania, sunt doar 1-2 scoli) si nu de karate competitional. Karatele traditionale sunt de pe vremea cand adversarul incerca sa te omoare si scopul era sa supravietuiesti :)

Karate traditional seamana foarte mult cu kickboxing, doar ca:

- Low-kick-urile sunt la genunchi (in ring asta l-ar lasa schilod)
- Mae-Geri sunt la c*aie sau rotula (care din nou, l-ar schilodi)
- directele sunt tintite catre nas, gat si ochi

De fapt seamana mai mult cu Muay Thai, decat cu kickboxing.
Uite spre exemplu:
https://www.facebook.com/......621875071/

Doar cu brate, fara picioare: aici i-a tintit barbaia, nasul si tampla, cand s-a dus in lateral (deci nu e in linie dreapta).

p.s.: si o lovitura in tampla e destul de periculoasa.

| Alxblx a răspuns (pentru Cosmin86):

Chiar nu ma interesează eu mi-am spus doar părerea, dacă tu îmi adresezi doar cuvinte negative și ma jignești eu nu o sa ma pun la mintea ta de trol frustrat?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alxblx):

Pai cum vrei sa-ti raspund? Anul trecut aveai 17 ani, deci acum ai 18, inca locuiesti cu mami si cu tati, ai MAXIM 1 an de box (daca il ai si pe ala, ca anul trecut intrebai daca sa te duci sau nu la box) si iti dai cu parerea despre arte martiale?

Cand o sa ai macar 5 ani experienta in orice stil de lupta (chiar si box simplu), atunci iti dai cu parerea.

| Alxblx a răspuns (pentru Cosmin86):

Degeaba esti mare...

| AnastasiaK a răspuns (pentru Lowkee):

Vezi karate kyokushin, ala e misto...tu vorbesti despre shotokan acolo cu "se reseteaza mereu lupta". Sunt multe stiluri de karate.

Nu stiu de ce consideri kickboxul "primitiv" din moment ce are la baza (și) boxul. Mie mi se pare MULT mai tehnic kickboxul, but whatever, fiecare cu parerea lui.

| Lowkee a răspuns (pentru AnastasiaK):

Depinde ce intelegi prin tehnic, mie mie se pare ca dau unii in altii ca la sac...
Apropo te asta, te uiti/ se uita cineva la UFC 251 in dimineata asta? Madvidal vs Usman parca...

| AnastasiaK a răspuns (pentru Lowkee):

Prin tehnic inteleg lovituri date corect dpdv biomecanic, combinatii gandite, eschive, scaderi de nivel, evitari, contre, preluare de atac, etc. Probabil esti mai familiarizat cu boxul si de aia kick-ul iti lasa impresia asta. Eu le-am practicat pe ambele, deci vad tehnica "din spate" si la kick.

MMA, in schimb, mi se pare cum ai zis tu. Desi imi place partea de lupta in picioare si tehnica de la sol, nu ma atrag momentele in care stand unul peste altul incep sa se loveasca. In punctul ala nu mai e nicio tehnica, e doar despre cine rezista mai mult la bataie.

Nu m-am uitat, urmaresc rar UFC.

| Lowkee a răspuns (pentru AnastasiaK):

Pai sa luam exemple pe Lomachenko sau Mayweather, chestiile pe care le fac in ring nu le-am vazut vreodata in kickboxing. Asa e, sunt mai familiar cu boxul, imi place mai mult. Cand ma gandesc la kickboxing, ma gandesc la ciobani ca Morosanu, sau ce mai vad involuntar pe ProX

| AnastasiaK a răspuns (pentru Lowkee):

Ai ales exemple de categorie mica...nici in box la categorii mari nu o sa vezi ce fac cei 2. Dar chiar si asa, Morosanu nu e un exemplu de stil tehnic, clar laughing

Daca-mi permiti, o propunere de vizionat:
https://youtu.be/Uuns-3Ibd38

L-am sugerat pe asta ca e meciul meu preferat din ultima gala la care am fost, dar exista unele mult mai spectaculoase. Intr-adevar, sunt eschive din box pe care nu le vei vedea niciodata in kickbox (pentru ca te expun la lovituri de picior), dar daca te uiti cu atentie la ce am sugerat, o sa vezi destule elemente tehnice.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Lowkee):

Pai cam asta e diferenta, kickboxing e pentru ring, krav maga e lupta fara reguli.

Spre exemplu in krav maga ai voie (si in kickboxing NU): lovituri la co*ie, rotula (o lovitura bine plasata in rotula sau genunchi il baga in scaunul cu rotile), gat, ochi, articulatii, etc.

Iar stilul de care vorbea tipul, ninjutsu, e in special pentru arme. Ninja nu se luptau, ei foloseau arme ascunse si otrava, arta ninja era omorul pentru bani, NU lupta.