| anonim_4396 a întrebat:

Daca ma casatoresc si pastrez numele meu si al sotului, mai trebuie sa mi schimb acte? c. i, permis, s a m d?

5 răspunsuri:
| matchpoint a răspuns:

Da, e nevoie sa iti modifici actele.

| bruno9432 a răspuns:

Daaa happy nu scapi de calvarul schimbarii actelor. Singura varianta sa scapi este sa iti pastrezi doar numele tau de familie!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Da, vei purta nume reunit: al tău şi al soţului implicit.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!

Daca doresti sa pastrezi numele tau si al sotului, trebuie sa iti schimbi actele. Nu mai stiu unde am auzit, insa numele tau :" N(nume)+P(prenume)" va deveni prenume, iar numele sotului va deveni numele tau, astfel incat la actele tale va aparea:
(numele sunt puse de mine)
Nume: Stanciu
Prenume: Popescu Laura.

Pa-pa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da click pe linkul urmator si studiaza textul actului normativ; vezi art. 18(1) lit. b) :
http://www.avocatnet.ro/......omani.html
Pe langa cartea de identitate va trebui sa preschimbi permisul si certificatul de inmatriculare auto, cardul bancar, sa faci modificarea rolului fiscal, etc.