| 666_7474 a întrebat:

Urmează să mă căsătoresc civil pe 1 august și am nevoie de puțin ajutor:
1. Știe cineva dacă pot ieși din țară cu pașaportul pe care voi avea numele vechi (voi lua și numele soțului dar îl păstrez și pe cel actual), având în vedere că nu depășesc perioada aceea de 15 zile în care trebuie să schimb actele?
2. Dați-mi idei de cum putem anunța părinții despre faptul că ne căsătorim. Vrem să fie ceva mai creativ/interesant/amuzant.

Mulțumesc!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde unde vrei sa pleci afara. Pasaportul este suficient pentru legitimare, nu iti mai cere nimeni alt act din care sa afle daca ti-ai schimbat sau nu numele

| 666_7474 explică (pentru suntserios):

Plec în Bali, Indonezia, pentru 8 zile. Știu că este suficient dar mă gândesc că în momentul ieșirii din țară, când scanează pașaportul polițistul de frontieră, nu îi apare pe undeva că am și alt nume? Sau nu avem baze de date așa avansate?laughing

| raluk27 a răspuns:

1. Poti sa iti faci un pasaport temporar (valabil 1 an), pe care ti-l elibereaza in 2 zile. Nu exista asemenea baze de date. Insa atentie ca pentru noul pasaport, trebuie reinnoita si cartea de identitate inainte. Deci pentru ambele ia in calcul 7-9 zile.

2. De ce-ti bati capul? Spuneti-le pur si simplu. Oricum o sa se bucure.