| irynica a întrebat:

am 18 ani am terminat clasa a11a la un liceu teoretic din Bucuresti si vreau sa ma casatoresc. Dupa ce ma casatoresc si iau numele sotului pot continua acelasi liceu? Dar daca ma casatoresc si nu imi schimb numele?

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

Buna
Te poti casatori fara griji.
In actele scolare ramai oricum cu numele de fata, indiferent de numele din acte, cel mult iti apare numele sotului in paranteza la final.
Bafta

13 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Poţi să te căsătoreşti fără probleme! Mergi cu certificatul de căsătorie şi se schimbă numele! Să fii iubită la maxim!

| madagascar a răspuns:

Da poti fara nicio problema, am avut si eu colegi casatoriti in clasa a 12 a. Legat de casatorie e alegerea ta cand vrei sa faci asta nu cred ca priveste pe cineva acest aspect.

| Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu a răspuns:

Da. Poti.
Intrebarea mea e de ce vrei sa iei numele sotului cu ce te ajuta de sa te numeste in loc de Popescu Irina. Vasilescu Irina? Eu nu o sa iau numele sotului. Nu am nevoie.
Nu e prea bine sa te casatoresti de la 18 ani dar daca tu vrei nu e nimic rau.
Si nu are legatura prea mare scoala cu casatoria.
Succes!

| MayanMistica a răspuns (pentru Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu):

O sa ia numele sotului ( daca vrea)pentru ca atunci cand vor avea copii sa aiba toata familia acelasi nume. Fapt care mie personal mi se pare de bun simt. Dece pe copiii mei sa ii cheme altfel decat mine atata timp cat suntem o familie? Daca numele sotului e unul mai putin frumos sau pe placul tau e altceva, poti invoca ca nu te avantajeaza sa porti acel nume. Sunt tari care nu schimba numele de familie al femeii dupa casatorie.Deci ea se va numi ca vrea sau cu numele de fata. In acte ma refer.Dar ciudat, se poate prezenta cu numele sotului, poate semna felicitarile de Craciun, poate primi anumite facturi pe acel nume. Personal suna a frauda.

Cat despre maritatul la 18 ani...e alegerea fiecaruia. Poate o obliga familia, poate vrea sa fie vazuta ca sotia lui x si nicidecum iubita/amanta lui. Fiind casatorita poti beneficia de alte avantaje printre care si la taxe (nu stiu cum e in Romania). Poate fata intreaba ca sa stie pe ce nume i se va elibera diploma de bacalaureat.

| eurynomus a răspuns:

Sa te casatoresti de la 18 ani? Cred ca te papa rau pasarica laughing

| CreepyCrow a răspuns (pentru eurynomus):

Stii ce, mai bine ti-ai tine gura aia. Ce treaba ai tu cu fata? Daca o poti ajuta cu ceva ajut`o, daca vrei sa faci comentarii fara folos du`te la trivia/amuzante.

| eurynomus a răspuns (pentru CreepyCrow):

Esti avocata asteia? nu stiu dc te bagi k bikinii in cur? te a ibntrebat cineva ceva?

| CreepyCrow a răspuns (pentru eurynomus):

Ziceam ca daca o poti ajuta pe fata cu ceva, ajut`o. Nu fa misto de ea. : )

| eurynomus a răspuns (pentru CreepyCrow):

Nu mai am voie sa vb si eu si sa comentez? Esti si u in situatia asta de ai sarit asa? laughing Nu stiu, zic si eu...

| CreepyCrow a răspuns (pentru eurynomus):

Cred ca cel mai bine ar fi sa terminam converstia noastra aici. O zi buna sa ai.

| eurynomus a răspuns (pentru CreepyCrow):

Ok, sa terminam discutia aici k oricum nu ajungem la nici o concuzie

| MayanMistica a răspuns:

Poti alege sa iei numele sotului sau sa ramai in continuare pe numele tau.Sau sa le combini.In toate cazurile poti continua la acelasi liceu.Ce are a face scoala cu casatoria? Intrebarea e : te accepta casatorita?! Cand eram eu in clasa a X a (1987) s-a intamplat ca o fata din clasa noastra a ramas insarcinata.Ca sa nu fie exmatriculata din scoala i-au dat sansa sa se inscrie la seral.Dar a fost obligata sa-si caute un servici.