| ALEX12310 a întrebat:

Daca ma prinde politia cu bautura si tigari eu find minor si imi da avertisment scris o sa il trimita la ai mei

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai cumparat doar sau numai le transporti nu o sa-ti faca nimic. Doar daca consumi in locurile publice poti fi sanctionat contraventional. De regula se sanctioneaza vanzatorul. Daca iti da avertisment poate sa nu mai incheie proces verbal de contraventie si atunci se poate sa nu afle parintii.