| Stoica_Paul_1996_csBA a întrebat:

Daca mama divorteaza de tata, casa poate fi trecută pe numele meu, am 16 ani?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poate fi trecuta, printr-o donatie, facuta de parinti, daca ambii sunt proprietari ori parintele care este singur proprietar.
Pentru a te reprezenta la donatie parintii trebuie sa solicite la primarie numirea unui curator.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da dar cu "curator". Asta inseamna ca parintele care ramane in casa si te va ingriji este numit curator pana la majoratul tau.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai vorbit asta cu mama ta? Ea ce zice? Vrea sa ti pună casa pe nume? Tatăl tău nu are nicio pretentie la casă? Că doar au facut o împreună el cu mama ta, si daca o pune pe numele tau, mama ta are siguranta ca nu o dai afara? Are incredere în tine?

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu! In mod normal!