| ionut1alexandru a întrebat:

Daca mi-a suspendat permisul pe o luna pentru ca nu am declarat in 24 de ore un accident fara victime,cand incepe perioada propiu zisa de o luna, dupa cele 15 zile cat mai am dreptul sa conduc sau dupa cele 15 zile incepe perioada de o luna?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, citez:
"ART.210.(1) În situaţia în care conducătorul de autovehicul săvârşeşte o faptă pentru care, potrivit legii, se retine permisul de conducere în vederea suspendării exercitării dreptului de a conduce, eliberându-se dovada înlocuitoare cu drept de circulaţie, sancţiunea contravenţională complementara operează începând cu ziua următoare celei în care a expirat valabilitatea dovezii."

| darrio2007 a răspuns:

Ambele variante pe care le-ai spus aici sunt la fel.Stai prost cu logica? Dupa ce iti expira dovada de circulatie incepe acea perioada de o luna de suspendare.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Tu ti-ai citi intrebarea? Eu n-am baut nimic azi dar ma simt nauc. Perioada de pedeapsa de 30 de zile incepe cu ziua imediat urmatoare expirarii dovezii. Adica peste 45 de zile total. Sa te inveti minte.