| anonim_4396 a întrebat:

Dacă mi-am crăpat janta la mașina intr-o groapa a unui drum public, pot sa reclam asta la administratorul drumului public pentru a fi despăgubit? Am filmare, e filmată cu o camera de bord, se vede cum am dat in groapa și am și poze cu janta crăpată, făcute cu telefonul și anvelopa dusa.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti reclama dar nu cred ca vei fi despagubit, este si vina ta, trebuia sa vezi groapa si aveai 2 posibilitati: s-o ocolesti sau sa micsorezi viteza.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Vina mea? Abia se vede groapa aia, nu mergeam mai tare de 90 km/h, eram in afara localității, este chiar in partea stânga, puțin landa acul drumului însă e f f greu sa o vezi, e îngusta, plus ca era și noapte, însă nu cred ca a fost singurul care a pățit asta, nu voi face vreun demers legislativ, durează prea mult și momentan nu am timpul necesar, dar nu mi se pare Ok sa exista așa gropi, bine, gropi mari de tot, lungi și late, alea le poți vedea dar gropi de maxim 10 cm lungime și adâncime de tot atat, lățime de 50 cm, nu e Ok, aia se vede clar ca a apărut pentru ca a sărit peticul pus de cei de la drumuri după ce au tăiat din asfalt.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca poti, numai ca va trebuii sa cheltuii de vreo 10 ori banii pe o janta noua, ca sa-i dai in judecata si sa te zbati prin procese, cu plata la avocati si restul, cativa ani, ca sa primesti in final castig de cauza si contravaloarea unei jenti noi.
Crezi ca merita atata efort si banet?
Data viitoare nu mai sofa cu viteza, ca sa vezi gropile din timp si sa le ocolesti!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poți sa ii dai în judecata și sa ceri despăgubiri. Probabil peste 1-2ani când se finalizează procesul ai sa primesti

| Începătorul988 a răspuns:

Nu merita! mai multi bani vei folosi pentru drumurile la tribunal.

| teo530 a răspuns:

Aştepţi mult şi degeaba.

Răspuns utilizator avertizat
| Kron5tadt a răspuns:

Ai filmat si momentul exact in care janta crapa din cauza impactului? Aveai camera exact indreptata spre janta? Poate camera ta video sa demonstreze faptul ca janta era absolut intacta inaintea impactului?
Cred ca esti doar un alt cetatean dornic de obtinere a unor bani, pe cale ilegala.

| anonim_4396 explică (pentru Kron5tadt):

Ilegale? Hai mai da-te de aici, se vede clar pe camera de bord cum dintr-o data a început sa tremure toată mașina, ora și minutul apoi am făcut poza exact când m-am oprit cu telefonul la jeanta, nu vorbi dacă nu sti,

| NicuNicolae24 a răspuns:

Iti cumperi alt set, gasesti jante din aliaj pe https://www.janta.ro/wheelsportal/84677/start