| FUBF a întrebat:

Dacă mi-am făcut cont la o agenție de pariuri neavând 18 ani cu buletinul unui parinte cu consimțământul acestuia se poate întâmpla ceva? Am vorbit cu cineva din agenție pe chat ul aplicației și și-a dat seama ca nu este cnpul meu, iar eu nu mai am acces la cont. Nu am primit vreun apel de la agenție, se poate întâmpla ceva?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se intampla nimic, avand in vedere ca fapta ta este doar o tentativa la infractiunea de fals privind identitatea si in cazul acestei infractiuni tentativa nu se pedepseste.
Doar daca urmau pariuri din partea ta si incasarea castigurilor iar agentia te descoperea si facea plangere penala puteai fi urmarit penal pentru aceasta infractiune si pedepsit, conform Codului penal, citez:
ART.327. Falsul privind identitatea
  (1) Prezentarea sub o identitate falsă ori atribuirea unei asemenea identităţi altei persoane, făcută unei persoane dintre cele prevăzute în art. 175 sau transmisă unei unităţi în care aceasta îşi desfăşoară activitatea prin folosirea frauduloasă a unui act ce serveşte la identificare, legitimare ori la dovedirea stării civile sau a unui astfel de act falsificat, pentru a induce sau a menţine în eroare un funcţionar public, în vederea producerii unei consecinţe juridice, pentru sine ori pentru altul, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
  (2) Când prezentarea s-a făcut prin întrebuinţarea identităţii reale a unei persoane, pedeapsa este închisoarea de la unu la 5 ani."

| TudorRadu a răspuns:

Nu, tu nu vei pati nimic. Ei au obligatia de a afisa ca doar persoanele cu varsta de 18 ani implinita pot participa la jocuri de noroc. Te-au blocat pentru ca ei pot primi o amenda contraventionala in caz ca nu respecta obligatia legala.

| TudorRadu a răspuns:

Imi cer scuze, nici macar pentru fals privind identitatea, pentru ca cei de la pariurile sportive nu sunt functionari publici in sensul lui 175 C. Pen. si prin urmare nici in unitatea la care a transmis nu exista astfel de functionari. Ei s-ar incadra mai degraba pe 308 C. Pen ca "functionari privati". De-ar fi fost pe 175, fapta era deja consumata, nu in forma tentata, pentru ca el deja a comis actul de executare(prezentarea), folosindu-se de un act de identitate si cu scopul producerii de consecinte juridice(aparenta faptului ca este major si posibilitatea de a juca). O zi buna!