| anonim_4396 a întrebat:

Daca mi-am luat amenda RATB acum 2 ani si inca n-am platit-o, ce mi se intampla?

6 răspunsuri:
| masly_8217 a răspuns:

Ca sa fim mai exacti, in lipsa oricarei mentiuni pe procesul verbal termenul de prescriptie pentru sume de bani - inclusiv deci amenzi - este intotdeauna de 3 ani. astfel, in 3 ani de la data la care ati luat la cunostinta de amenda prin semnarea procesului verbal aceasta se prescrie.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Amenda se anuleaza automat dupa 2 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Timp de 3 sau 5 ani iti va veni acasa instintari ca ai o amenda de platit, asta daca ai dat adresa corecta. Dupa 3 sau 5 ani se prescrie, adica se anuleaza din oficiu.succes.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
În primul rând găsești în procesul - verbal de amendă legea la care te-ai încadrat când nu ți-ai cumpărat bilet de călătorie RATB.
În conținutul legii respective găsești și termenul de prescripție a amenzii.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Putina lume stie de OUG 2/2001, articolul 14: "Art. 14. - (1) Executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii." Adica daca nu achiti pe loc, ei iti vor trimite procesul verbal acasa, sub forma de recomandata. Evident postasul vine numa dimineata si nu te gaseste acasa(cel putin la mine asa e). So, amenda se prescrie intrucat procesul verbal nu a fost comunicat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am luat o amenda la ratb si nu am platit-o mi sa anulat amenda dupa 3 ani:-p succes si tie