| never_5650 a întrebat:

Am luat amenda la RATB, desi am abonament. Cum pot sa anulez aceasta amenda?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In conformitate cu OG nr. 2/2001, privind regimul juridic al contraventiilor, poti face o plangere contraventionala pe care o depui la judecatoria sectorului de domiciliu. Plangerea trebuie facuta in termen de 15 zile de la data inmanarii ori comunicarii procesului verbal de contraventie si la ea se anexeaza o copie a acestuia si dovezile pentru care consideri nefondata amendarea. Numai bine!

| Dannyjj a răspuns:

Abonamentul trebuie sa-l ai asupra ta.
De ce nu te iarta daca ti-ai uitat abonamentul acas si te-au prins calatorind fara abonament sau bilet?
Pentru ca ti-au dat amenda si dupa aceea poti sa faci rost de un abonament de la un vecin si sa zici ca tu ai avut abonament cumparat pe care l-ai uitat acasa din greseala, dar tu de fapt ai vrut sa le tragi teapa si sa calatoresti gratis.
Deci nu merge cu povesti de genul "mi-am uitat abonamentul acas" daca te-au prins fara abonament si ai semnat procesul verbal atunci nu mai ai ce face.

| Minks a răspuns:

Daca ti-au facut proces verbal si l-ai si semnat nu prea ai ce sa mai faci.

| ImpotrivaSistemului a răspuns:

Te przinti la sediul lor cu abonamentul si amenda si vezi motivul. Daca e o aberatie le faci reclamatiewinking

| laurentiu a răspuns:

laughing
nu se poate sa o anulezi, daca lucreaza cineva de la tine din familie la ratb poate sa reduca la jumatate amenda.

| DeathLord93 a răspuns:

Du-te la sediul principal RATB si contesta amenda in termen de 24 de ore cu abonamentul la tine.
In cazul in care chiar daca detii abonament pe linia pe care ai fost amendat in momentul in care ai fost prins de organul de control nu il aveai asupra ta era abilitat sa te amendeze.
Daca au trecut mai mult de 24 de ore nu mai ai ce sa faci chiar daca ai abonament

| insanityana a răspuns:

Nu poti! pentru ca existi in Romania. tara supunerii, acceptarii, neglijentei, coruptiei. ps. data viitoare tine abonamenul cu tine.

| vazelin a răspuns:

Platind-o

| EvilAngel a răspuns:

Te duci cu copie dupa chitanta care arata ca abonamentul este valabil, cu copie de pe card, buletin si faci o contestatie scrisa. Se judeca procesul in lipsa ( asta daca ai depus contestatia ) si iti vine prin posta rezultatul.