| SideBySide11111 a întrebat:

Dacă mi-am schimbat domiciliul, cât timp am la dispoziție pentru a schimba buletinul, fără sa sufăr consecinte legale? Trebuie sa stau la poza iar?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

15 zile

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu am auzit inca pe cineva să sufere consecințe legale că nu și a schimbat buletinul odată cu domiciliu. Dar da, trebuie sa stai la poza iar.

| dullcat a răspuns:

Da, trebuie sa stai iar la poza, fiindca buletinul ti se schimba cu totul.

| Uka925 a răspuns:

"Persoanele care îşi schimbă domiciliul sau îşi stabilesc reşedinţa sunt obligate să ceară înscrierea în cartea de imobil la noua locuinţă în termen de 15 zile de la mutare." Art. 39, Ordonanta de Urgenta 97/2005.