| miriciavoivod a întrebat:

Imi expira buletinul, atat timp nu s-a schimbat nici domiciliul nici proprietarul, e adevarat ca NU imi trebuie actul de casa si semnatura proprietarului ca sa imi fac altul?
(pentru ca e doar reinoit)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca tu nu esti proprietarul locuintei de domiciliu atunci este necesara prezenta proprietarului pentru a semna de luare in spatiu.
Pe langa ca asa prevede legea stiu si din practica, mi-am preschimbat cartea de identitate in urma cu 2 ani, care era permanenta, fiindca mi-am schimbat domiciliul la fiul meu si a trebuit sa mearga cu mine pentru a semna in fata functionarului de la evidenta populatiei.

| miriciavoivod explică (pentru Ioandelasal):

Te cred, insa eu am postat un link, care spune ca, daca proprietarul si domiciliul nu s-au schimbat, atunci nu mai e nevoie de proprietar
https://www.libertatea.ro/stiri/acte-necesare-schimbare-buletin-2874870

oricum, deja m-am interesat in toate directiile si se pare ca, ce scrie cineva intr-un articol, nu inseamna ca asa e si in practica, toti imi spun ca trebuie proprietarul sa vina fizic sa semneze

deci, multumesc de raspuns

| Ioandelasal a răspuns (pentru miriciavoivod):

Ce scrie intr-un articol poate sa nu fie adevarat, mai ales daca ziaristul nu este jurist. Eu ti-am spus ce prevede legea.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ba da, ai nevoie, fiindca tu nu esti propietarul locuintei si la fiecare reinoire de buletin trebuie sa mearga propietarul cu tine, sa dea declaratie ca te ia in spatiu.

Daca tu erai deja major si inchiriai o locuinta, atunci mergeai cu contractul de inchieriere in original si ti se facea mutatia fara sa mai fie nevoie de propietarul casei, ca sa fie prezent.

Daca tu esti propietarul locuintei respective, cand schimbi buletinul sau il reinoiesti, mergi cu actul de propietate al casei care este pe numele tau si atunci nu mai ai nevoie de nimeni sa te ia in spatiu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru miriciavoivod):

Tu esti propietarul locuintei?
Ca asta nu reiese de nicaieri, din ce ai scris mai sus!

In linkul dat de tine este mentionat:

"Dacă solicitantul noi cărți de identitate NU este proprietarul imobilului, este nevoie de declarația scrisă a celui care-l găzduiește. Așadar, acesta trebuie să fie prezent în fața lucrătorului de evidență a persoanelor cu propria carte de identitate asupra sa">

https://www.libertatea.ro/stiri/acte-necesare-schimbare-buletin-2874870

| mi25 a răspuns (pentru miriciavoivod):

Vezi ca scrie actul care dovedeste domiciliul. Prin ce dovedesti domiciliul? Daca nu esti proprietarul, poti dovedi ca acesta te primeste in domiciliu?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu e adevărat.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu e adevărat, trebuie să mergi cu proprietarul să semneze în fața ofițerului.

| mi25 a răspuns:

Daca tu esti proprietarul locuintei unde iti pastrezi domiciliu, trebuie sa prezinti actul de proprietate, in original si copie. Nici copia legalizata nu este luata in considerare in locul actului original, deoarece dua aceasta nu se poate face copie legala.
Dac nu esti proprietarul, atunci proprietarul cu cele 2 acte, va semna pe fisa in fata celui de la evidenta populatiei.