| AnonimFaraPereche a întrebat:

Daca n-am 18 ani impliniti ma pot duce sa ma cazez la hotel? Ca stiu ca iti cere buletinul la cazare?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de regulamentul fiecarui hotel.
In orice caz nici un hotel nu cazeaza minori neinsotiti sub 14 ani si care n-au act de identitate (carte de identitate, pasaport, etc).

| Violleta2022 a răspuns:

Legal nu este permis unui minor (sub 18 ani) sa se cazeze la hotel, daca nu este instotit de un adult.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Hotelurile care se respecta nu cazeaza minori neinsotiti

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Respectarea legii este sfanta pentru astfel de cazuri; din partea receptionerilor. Nu; nu te primeste!

| ziftode a răspuns:

Nu am auzit de nici o interdictie in sensul asta, oarecare!
acum nici nu pot sa spun ca STIU SIGUR, dar chiar nu am auzit si nici nu vad de ce nu!

| ziftode a răspuns:

Legea spune sa nu cazezi pe cineva fara un act valid de identitate (buletin, pasaport), si destui bani... NU CONTEAZA VARSTA, as vrea sa vad hotel care nu te cazeaza ca nu ai nustiuce varsta, si apoi sa ii dai in judecata si pe ei si pe tara respectiva ca te-au aruncat in strada NUMAI pentru varsta, mai ales daca patesti ceva rau in noaptea aia

serios oameni buni, legea trebuie sa aiba sens, macar minimum de bun simt, iar asta nu e o lege despre coruptie sa isi bata joc unii doar pentru ca pot!

| Jaegerjaquezz a răspuns:

Regulile nu sunt chiar asa sfante, si nici chiar atat de respectate. Un hotel serios poate primii un adolescent în cazare din motive de deplasare sau alte motive solide. Nu este interzis cazarea minorilor sub 18 ani dar s-ar putea sa interzică sub 14 anii fara un act de identitate sau neinsotit de un major.

| IvonneBk a răspuns:

Nu te cazeaza nimeni daca nu ai 18 ani sau cel putin asa ar trebui sa fie. Depinde de hotel

| Saicoth a răspuns:

Daca ai buletin, probabil. S-ar putea sa depinda si de hotel.