| AvalohAlyn a întrebat:

Dacă ne ataca Rusia și aliații ei,oare intervine U.S.A și puterile din Europa sau rămânem fără ajutor? Cui ii pasa de Romania,mă gândesc eu,chiar dacă suntem în alianțe,Romania e prea neimportanta sa fie ajutata,are multi dușmani prin apropiere(Rusia,Ungaria, Dodon etc)și pare victima sigura. Oare ce s-ar întâmpla dacă ne ataca Rusia?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Suntem in NATO si o regula importanta a acestei aliante este ca daca un aliat este atacat se considera ca toti sunt atacati asa ca toti membrii aliantei il vor ajuta pe cel atacat.
Nu conteaza cat de important sau neimportant este aliatul atacat, la fel s-ar proceda pentru oricare membru.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De aia suntem in Nato sa ne ajute restul tarilor membre. Rusia nu va ataca niciodata România ca tara. Va ataca România ca membru Nato.

| minrest a răspuns:

Pe NATO ca garantie de securitate a statelor membre se bazeaza tot sistemul de securitate al intregii lumi, ce spui tu este ca toate tarile care au nevoie de aranjamente de securitate, adica toate tarile lumii, vor fi dispuse sa ramana fara ele pentru ca Romania e prea lipsita de importanta. Rusia e departe, pe unde vrei sa te atace? Ce crezi tu ca ar obtine Rusia din asta? Si la ce aliati ai Rusiei te referi?