| ButterflyGy a întrebat:

Daca nu am 12 luni lucrate consecutiv, pana la momentul nasterii, pot beneficia de concediul pentru sarcina si lauzie de 123 de zile?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 158/2005, privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, cu modificarile si completarile ulterioare, stagiul minim de cotizare este de 1 luna in ultimele 12 luni, citez:
"ART.2.(1) Concediile medicale şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate, la care au dreptul asiguraţii, în condiţiile prezentei ordonanţe de urgenţã, sunt:
c) concedii medicale şi indemnizaţii pentru maternitate;
ART.7.Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevãzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de o lunã realizatã în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordã concediul medical."
Fata de aceste prevederi legale o sa beneficiezi de concediu si indemnizatie de maternitate, daca ai cel putin o luna lucrata si ai cotizat la asigurarile de sanatate in cele 12 luni anterioare inscrierii la concediu. Numai bine!