| Nume6 a întrebat:

Daca o banca da faliment ce se intampla cu clientii acesteia? Atat cei cu rate, cat si cei cu economii, etc

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Cei care datoreaza bani bancii vor plati in continuare ratele.
2.Banca va restitui banii celor cu bani in conturi curente, conturi de economii sau de depozite la termen.
Daca nu o poate face din fondurile proprii sau cele rezultate din plata ratelor atunci diferenta va fi platita de Fondul de garantare a depozitelor bancare dar in limita a cel mult 100.00 euro sau echivalentul in lei sau alte valute.

| Nume6 explică (pentru Ioandelasal):

Adica tu individual fata de ceilalti clienti ai acelei banci, trebuie sa ai maxim pana in 100.000 de mii € ca sa mai recuperezi ceva?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Nume6):

Pana la 100.000 de euro este garantat. Poti primi si mai mult, in functie de cum se recupereaza de la debitorii bancii.

| zilog a răspuns:

Nu te bucura prea tare daca ai rate la o banca care a dat faliment
niciodata nu vei scapa de rate
pentru ca le preia fondurile de recuperare creanțe
care din punctul meu de vedere sunt foarte periculoși

sau ajungi dator al alta banca care iti cumpara datoria pe 2 lei apoi esti dator la banca respectiva cat datorai la prima banca
+ ceva comisioane suplimentare pentru ca doar de au facut ceva pentru tine
te-au preluat si acum ai unde sa iti platesti ratele in continuare
asa ca trebuie sa fii si tu recunoscător
cu aproximativ 2% implus din valoarea creditului asa ca sa plătesti sanchi manopera lor