| lary1973 a întrebat:

Ce se intampla daca nu mai pot plati rate le la timp iar banca ma suna si ma ameninta ca ma da in judecata...mentionez ca am restanta 2 luni.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai bine e sa faci un efort, sa platesti la zi si apoi sa soliciti bancii o reesalonare a platilor, atasand cererii tale acte care sa demonstreze ca ti-a scazut venitul si nu iti mai permiti actualele rate.

6 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

La fel ca Brigaela te sfatuiesc sa faci tot posibilul sa fii cu plata la zi, numai in aceste conditii banca iti poate reesalona datoriile.Incearca totusi sa mergi la banca sa vorbesti cu un consilier credite sa vezi si parerea lui.

| Irina a răspuns:

Eu iti spun cum se proceda la banca la care am lucrat, nu stiu la celelalte care sunt procedurile: daca intarziai 3 luni de zile cu plata erai directionat spre o firma de recuperare a creantelor, care te obliga sa platesti suma intreaga (asta in cazul sumelor mai mici). In cazul sumelor mai mari aveai doua optiuni: sa platesti toti banii pe loc (lucru imposibil din moment ce nu ai putut sa iti platesti macar ratele la credit) sau sa pui ipoteca pe un bun pentru a putea continua doar cu plata ratelor.

Pe langa aceasta nu vei mai putea obtine niciun credit de la vreo banca pentru o perioada de minim 5 ani, iar de la anul nu vei putea face niciun leasing pentru ca si aceste societati vor avea acces la Biroul de Credite. De asemenea, toate conturile deschise pe numele titularului creditului vor fi poprite.

| Brigitta a răspuns:

De regula cei de la banca nu glumesc... sad
Fa rost cumva de bani si plateste acele 2 luni. Daca crezi ca nici pe viitor nu o sa te descurci mai bine atunci du-te la banca si discuta cu ei, cere o reesalonare sau ceva solutie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti zic eu o sa te mai amenintze vreo 4 luni cel putin, si daca vad ca nu le dai banii o sa verifice daca ai ceva pe numele tau(masina, casa, ursuletzi de plus happy ) si apoi depinde;
1. daca nu ai nimic pe numele tau poti sa stai linistit ca n-are ce sa-ti faca(daca ai servici cu carte de munca probabil o sa caute sa-ti opreasca 30% din salariu) ca va trebui sa te execute silit si n-are ce sa-ti ia big grin
2 daca ai ceva pe numele tau... cam aiurea ca o sa incerce sa te execute... vezi daca poti sa le pui pe numele altuia si ai scapat de griji laughing)
PS: din partea mea bancile poate sa se tavaleasca in chinuri, ca nu-i mai satura "mohamed ali baba" de lacomi ce sunt.

foarte important: sa nu te lasi impresionat de mesajele pe care le trimit prin scrisori (ca au tehnica,,,, da degeaba tongue )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu ai bunuri mobile si imobile pe nume, nu-i mai baga in seama

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.este normal ca banca sa te sacaie pentru ca este prima faza prin care incearca sa-si recupereze banii. daca nu o scoate la capat cu tine o sa te ia mai usor.nu ezita sa inkizi telef bancii, incearca sa colaborezi cu ei si sa explici de ce nu platesti. daca vei sta de vb cu ei sa stii ca este mare lucru iar situaia ta se va ameliora:adica poti cadea de comun acord cu ei sa platesti esalonat, mai putin etc(cere o reesalonare a rateloratentie ca intra in vigoare daca vi la zi).
pa
bafta multa