| Raimondo99 a întrebat:

Daca iti faci un cont de economii in banca si pui ceva bani acolo iar banca da faliment sau se intampla ceva cu aceasta, practic ai pierdut banii?
Sau stiti situati in care s-a intamplat asa ceva?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista un fond de garantare, ce garanteaza pana la 100.000 euro de persoana, numit FGDB.
daca ai mai mult de atat, probabil ai pierdut acei bani... e posibil intai sa se vanda ce detine banca,. de exemplu cladirea ei, alte imobile/terenuri, si din acei bani sa primeasca o parte oamenii ce au avut depozite. dar mai simplu, daca ai peste 100000 euro, pui cate 100.000 euro in banci diferite, si astfel ai banii garantati. dar, sincer vorbind, daca ai sume asa mari nu ii mai tii in banci ci faci tu ceva cu ei, cumperi un apartament, deschizi o afacere, etc.

| Raimondo99 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raimondo99):

Totusi, daca ai sa zicem o suma de genul 10000 ron, si vrei sa faci un depozit, probabil banca iti da dobanda 2% maxim, si cum inflatia e mai mare de atat, 3-4-5%, pierzi bani in mod indirect.
poate o varianta mai buna pentru tine ar fi titlurile de stat, tezaur, fidelis, garantate de stat, cu dobanzi mai mari. pot fi titluri pe 2 ani de exemplu cu 4% dobanda pe an. nu te imbgatesti, dar macar acopera inflatia

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si chiar daca inflatia se zice ca e doar 3%, in realitate e mai mare. de exemplu la un magazin langa jobul meu, se vindea un sandwich la inceputul anului cu 3 lei, si acum e 5 lei, practic a crescut pretul cu 66%

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu am pierdut bani pe vremuri la Dacia care a falimentat.
Dar acum există un fond de garantare.

| Raimondo99 explică (pentru sadrian46):

Multumesc de raspuns.