| LanguageMaster a întrebat:

Dacă o lege a fost modificată prin OUG, se poate modifica ulterior OUG în cauză?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Toate OUG sunt transmise Parlamentului si isi urmeaza procedura la fel ca un proiect de lege. Parlamentul poate modifica OUG. De asemenea primul OUG poate fi modificat si prin alt OUG.

2 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Da. In parlament.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In parlament sau printr-un alt oug (dar modificarea nu produce efecte retroactive, oug-ul isi produce efectele din momentul publicarii in monitorul oficial)