| LanguageMaster a întrebat:

O lege ordinară poate fi modificată numai prin OUG sau altă lege ordinară?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O lege ordinara poate fi modificata si prin OG, pe perioada dintre sesiunile Parlamentului, dar numai daca Parlamentul permite aceasta, prin imputernicirea Guvernului de a legifera in anumite domenii.

| LanguageMaster explică (pentru Ioandelasal):

Legile organice prin ce fel de acte normative pot fi modificate?

| anonim_4396 a răspuns (pentru LanguageMaster):

Prin oug sau lege organica in parlament

| LanguageMaster explică (pentru anonim_4396):

Deci legea organică nu poate fi modificată prin OG?

| Ioandelasal a răspuns (pentru LanguageMaster):

Pot fi modificate prin legi organice si prin OUG, cu unele exceptii prevazute de Constitutie, citez:
"(6) Ordonanţele de urgenta nu pot fi adoptate în domeniul legilor constituţionale, nu pot afecta regimul instituţiilor fundamentale ale statului, drepturile, libertăţile şi îndatoririle prevăzute de Constituţie, drepturile electorale şi nu pot viza măsuri de trecere silită a unor bunuri în proprietate publică."
Nu pot fi modificate prin OG.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LanguageMaster):

Nu
115(1) din Constitutie spune expres ca OG nu se da pe legi organice, de asta am spus si ca oug nu s-ar putea da pe legi ordinare fiindca ar goli de continut institutia ordonantei simple.

Citez 115(1):
Parlamentul poate adopta o lege specială de abilitare a Guvernului pentru a emite ordonanţe în domenii care nu fac obiectul legilor organice.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru legi ordinare nu se dă OUG de obicei și e destul de discutabil și dacă se poate da OUG pe legi ordinare

legile ordinare sunt modificate prin OG sau altă lege ordinară