| Legendarydk a întrebat:

Buna, am o întrebare, daca o persoana ce are peste 18 ani dispare de acasă și este dată dispărută de către o ruda, in cazul in care este găsită de către poliție, este adusa acasă cu forța?

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

NU, ai 18 ani.

Daca o ruda are o suspiciune rezonabila ca esti disparut, nu ai plecat pur si simplu, te vor cauta dar nu te pot duce nicaieri, doar vor anunta ruda respectiva ca te-au gasit si esti ok.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Peste 18 ani o persoană poate să dispară.
În statele civilizate, dacă nu este căsătorit, dacă nu are obligații de întreținere, poliția nu are dreptul să divulge locația unde se află acesta, doar va anunța poliția că acesta este în viață și nu dorește să se întoarcă la vechea familie. Plecarea voluntară de la domiciliu nu constituie un delict, o infracțiune.

| NobodyCanSeeMe a răspuns:

Nu cred, doar anul ta parintii ca esti ok.
Ai grija ce faci daca ai probleme adreseaza.te unui psiholog ca el te ajuta. Si eu am fost.
Si in nici un caz sa nu fugi cu un baiat sau ceva nu merita si poti face greseli ff mari asa.