| anonim_4396 a întrebat:

Daca o persoana marturiseste ca a comis o infractiune (pentru care s-a prescris complet raspunderea penala) mai poate fi condamnata sau inchisa?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca a intervenit prescriptia raspunderii penale atunci persoana respectiva nu mai poate fi condamnata.
Pentru unele infractiuni nu exista prescriptia raspunderi penale, conform Codului penal, citez:
"ART. 153.Prescripţia răspunderii penale
(1) Prescripţia înlătură răspunderea penală.
(2) Prescripţia nu înlătură răspunderea penală în cazul:
a) infracţiunilor de genocid, contra umanităţii şi de război, indiferent de data la care au fost comise;
b) infracţiunilor prevăzute la art. 188 şi 189 şi al infracţiunilor intenţionate urmate de moartea victimei.
(3)Prescripţia nu înlătură răspunderea penală nici în cazul infracţiunilor prevăzute la alin. (2) lit. b) pentru care nu s-a împlinit termenul de prescripţie, generală sau specială, la data intrării în vigoare a acestei dispoziţii."

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Vrei sa te ierte doar pentru ca ai recunoscut?

| Elena9328 a răspuns:

Mai poate fii, dar cu o sentința mai mica, depinde și de avocat.

| parcalab32 a răspuns:

Nu, dar stiu ca daca s-a prescris raspunderea penala, se considera reabilitat cel in cauza si nu mai e considerata necesara incarcerarea vreodata.