| alexfab33 a întrebat:

A ameninta o persoana prin mesaje este infractiune penala?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este infractiune doar dacă este de natură să îi producă o stare de temere celui amenintat, conform Codului penal, citez:
"ART. 206.Ameninţarea
  (1) Fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a  unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva sa ori a altei persoane, dacă este de natură să îi producă o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.
(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."

| aXy99 a răspuns:

Conform articolului 206 din Codul penal:
(1) Fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva sa ori a altei persoane, dacă este de natură să îi producă o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.

(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Contextul este un punct de analiza a unei presupuse amenintari

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Daca tu imi propui o revansa la o partida de sah, iar eu iti voi da mesaj ca te voi bate de o sa-ti rasune capul: este, sau nu, o amenintare? Daca scoti din context sahul: poti dovedi cu alte mesaje succesive ca eu te amenint in mod cert si ca iti pot cauza traume fizice sau psihice?

| christall a răspuns:

Da, este infractiune.

| Shimozukushiki a răspuns:

Stai să ghicesc, ți-a zis asta o terminată de 12-13 ani care zice că tasu lucrează în poliție, nu?

| alexfab33 explică (pentru Shimozukushiki):

Cam asa ceva

| ovidiu29asd a răspuns (pentru Shimozukushiki):

Sincer sa fiu, daca era o inside joke si vorbiti nominal despre o anumita persoana, nu stiu cine e mai "terminat", cineva care nu se poate exprima fata de alte persoane decat prin amenintari si ameninta copii de 12-13 ani, el fiind matur, sau copilul respectiv

| Anonim820 a răspuns:

O sa faci puuuscariee, glumesc, nu o sa se intample nimic ca esti la prima abatere laughing)) maxim o amenda

| Adiq a răspuns:

Da

| Jora_Alexandruemilian_1990 a răspuns:

Dap, este infractiune. big grin

| ovidiu29asd a răspuns:

Nu am facut dreptul, dar din cunostintele mele, daca ameninti o persoana si poate demonstra ca se teme pentru integritatea ei fizica sau psihica este infractiune

| turix a răspuns:

Nu, nu este. Pe internet sunt sute de amenintari, mai ales la jocuri online. Daca persoana respectiva te cauta insistent sa te ameninte prin telefon si mesaj (atunci se vorbeste de Stalking), in caz contrariu singurul lucru pe care il poti face e sa o ignori.