| Ggjsp2 a întrebat:

Dacă o persoană refuză să se legitimeze, cum poate afla poliția cine aceea persoană este?

29 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Simplu: o ia la sectia de Politie si atunci nu are incotro si se va legitima.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Fătucă, tu ești din Australia și ai burcă de musulmancă. Ia du-te în țara cu Legea lui Mahommed să vezi că ești ca și moartă...Îți mai permiți să fii contributor pe aici?! Eu nici nu mai mă interesam, emigrat eram, contribui și tu la construirea Nazismului internațional, da musulmanilor le place ce a făcut Hitler!

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt nici fatuca si nici nu port burca, ca-s crestin ortodoxa!
habar nu ai tu de istoria si populatia Australia, ca 80% din ei sunt crestini, restul alte religii.
Invata sa taci din gura daca nu ai cunsitinte solide, ca te faci de rusine cu prostiile pe care le emani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Poza spune totul!

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Care poza, asta de la avatar? laughing

In poza nu sunt eu, ca nu mi-as pune numele real sau poza reala pe nici un site de acest gen!

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Inca ceva pentru educatia ta: BURCA este un voal care se pune pe fata, la femeile care sunt extremist musulmane.

Fata din poza avarului meu are doar o esarfa pe cap, pe care o poarta orice femeie din lume, la un moment dat in viata, neavand nici o legatura cu crestinismul sau cu musulmania.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poliția dacă refuzi și are nevoie să afle, te ia la ei și te ține acolo până spui tot.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

O ia la sectie si o retine pana la stabilirea identitatii sale.
Ori cedeaza inculpatu' si isi spune datele, ori il identifica ei dupa metode proprii: perchezitie corporala, identificarea zonei din care vine/pe unde umbla, etc.
De obicei se emotioneaza inculpatu' cand se vede pe mana agentilor, si isi spune datele. In sistemul politiei apare si poza, deci nu prea poate fi pacalit.

| relian a răspuns:

Daca refuzi sa te legimezi, iti pun aia catusele si te duc la bulau, la arest laughing staia colo pana cand esti identificat, dupa poti primi si o amenda buna, de alta data sa mai faci tot asa.

Daca cumva refuzi sau te opui incatusarii, poti lua si ceva bulane pe spinarelaughing cam asa or sa afle aia cine esti, ce fel de persoana esti.

Asa o sa intri si in atentia politiei, o sa ai cazier.

| anonimg a răspuns:

Este obligatoriu purtarea actului de identitate cu tine. Nu doar pentru astfel de cazuri, ci și pentru multe altele (de exemplu dacă faci un accident autoritățile n-au pe cine să anunțe și ce să facă cu tine; iar în caz de deces te îngroapă ca pe un homeless).
Refuzul legitimării reprezintă încălcarea legii și se pedepsește conform legii (dar nu știu care este pedeapsa).

| Dismally a răspuns:

Persoana va fi dusa la sectie si va fi tinuta acolo pana le va da un nume. Cat crezi ca poti rezista?

| Goete a răspuns (pentru Dismally):

Max 24h din cate stiu

| Dismally a răspuns (pentru Goete):

24 de ore daca iti stiu identitatea si nu te acuza de nimic.

| Goete a răspuns (pentru Dismally):

Daca te acuza si au probe e altceva

| Dannjkl a răspuns (pentru Dismally):

Pânã le e foame no?

| Goete a răspuns:

Nu trebuie politie, daca esti pe retelele sociale iti fac o poza cu mobilul si caut pe net happy

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poliția nu are întotdeauna dreptul de legitimare... Exemplul este situația când faci jogging, tu îți iei actele cu tine, ori la cumpărături în fața blocului, ori când te duci la prieteni acasă riști să pierzi actele, ori ești bătrân și trebuie să îți faci nevoile fiziologice și nu ai unde, nevoie de mișcare pe motive de sănătate( recuperări) și ești însoțit de copii/ rude nu trebuie să arăți Cardul ID și se reduce la " a crede pe cuvânt" care derivă din prezumția de nevinovăție, și nu că ai fi suspect și ai face obiectul unei cercetări penale ori.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorbesti prostii.
Nu exista scutiri de la legitimare in fata politistilor si a jandarmilor.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Scrii prostii. Nu există situații de scutire de la identificare.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Bubico2022):

Mai citește o dată partea " încuviințare", " a crede pe cuvânt", iar polițistul te notează numele care îl dai tu și el trece în agendă și te verifică în baza de date mai târziu. Trebuie să existe motive bune pentru așa ceva, pentru că asta presupune profilare și din care poate rezulta discriminare eventual. Motive de legitimare, ieșitul seara târziu, gălăgie în noapte, mâncatul semințelor și mizerie în spațiu public, băutul alcoolului în public chiar în fața polițistului, agresiuni, înjurături, nerespectarea trecerii pe pietoni/semafor( da mulți pietoni o iau pe roșu), statul în grup degeaba noaptea, dormitul în parc. Dacă cer legitimat nu are ID ori nu dă nume, poate fi dus ori la DGASMB, ori la Spitalul de Nebuni nr 9 ori la secție. Deci nu legitimizezi ori ceri numele aiurea!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Înseamnă că dacă devin polițist pot să te împușc ca legionarii

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Pana la tras cu arma legal in timpul serviciului mai ai vreo doua vieti de trait.
Si clar ai gresit "tinta".

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei cheamă mascații dacă nu te legitimezi de bună voie și folosesc forța fizică. Crezi că te poți pune cu ei?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

După ceva și pe loc află cine e ăla.