| KiszMy a întrebat:

Dacă o persoană se exprimă într-un mod neînțeles de ceilalți, face afirmații care aparent sunt lipsite de noimă sau care par ieșite din context, se poate lua vreo măsură legală împotriva ei?
Constituția României, Art.30
"(1) Libertatea de exprimare a gândurilor, a opiniilor sau a credinţelor şi libertatea creaţiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace de comunicare în public, sunt inviolabile.
(6) Libertatea de exprimare nu poate prejudicia demnitatea, onoarea, viaţa particulară a persoanei şi nici dreptul la propria imagine.
(7) Sunt interzise de lege defăimarea ţării şi a naţiunii, îndemnul la război de agresiune, la ură naţională, rasială, de clasă sau religioasă, incitarea la discriminare, la separatism teritorial sau la violenţă publică, precum şi manifestările obscene, contrare bunelor moravuri."
Persoana și-a exercitat acest drept respectând alineatele 6 și 7, întrucât nu se percepe ce exprimă ea.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu face atac la ceva sau cineva care este prevazut in lege, nu vad care e problema ta?
Nici nu inteleg ce vrei.

| Violleta2022 a răspuns:

Doresti sa te ajutam cu ceva?

| KiszMy explică (pentru Violleta2022):

Nu. Doresc răspunsul la întrebare. Reamintesc că întrebarea pe care am pus-o este: Dacă o persoană se exprimă într-un mod neînțeles de ceilalți, face afirmații care aparent sunt lipsite de noimă sau care par ieșite din context, se poate lua vreo măsură legală împotriva ei?

| KiszMy explică (pentru KiszMy):

Tocmai la asta mă refeream, că unii nu înțeleg dar fac din asta o problemă.

| KiszMy explică (pentru Violleta2022):

Dacă textul ți se pare neinteligibil n-ai decât să raportezi, dar țin să menționez că eu nu am instigat la violență pe acest site cum au făcut alții.

| Violleta2022 a răspuns (pentru KiszMy):

Ai pus o intrebarea la care ti-ai raspuns singur. In cazul asta, noi ce am mai putea face pentru tine?

| KiszMy explică (pentru Violleta2022):

Am pus întrebarea pentru a afla opiniile celor din comunitatea TPU.