| IMC90 a întrebat:

Vad ca mi-a fost stearsa intrebarea, asa ca o voi posta iar, de data aceasta cu articolul din constitutie lipit pe frunte (poate de data asta n-o sa mai fie steasa in mod abuziv)

Este mass-media a-IV-a putere in stat? Argumentati.

Constitutia Romaniei :
ARTICOLUL 30 - Libertatea de exprimare
(1) Libertatea de exprimare a gandurilor, a opiniilor sau a credintelor si libertatea creatiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace de comunicare in public, sunt INVIOLABILE.
(2) CENZURA DE ORICE FEL ESTE INTERZISA.
(3) Libertatea presei implica si libertatea de a infiinta publicatii.
(4) NICI O PUBLICATIE NU POATE FI SUPRIMATA.
(5) Legea poate impune mijloacelor de comunicare in masa obligatia de a face publica sursa finantarii.
(6) Libertatea de exprimare nu poate prejudicia demnitatea, onoarea, viata particulara a persoanei si nici dreptul la propria imagine.
(7) Sunt interzise de lege defaimarea tarii si a natiunii, indemnul la razboi de agresiune, la ura nationala, rasiala, de clasa sau religioasa, incitarea la discriminare, la separatism teritorial sau la violenta publica, precum si manifestarile obscene, contrare bunelor moravuri.
(NU A FOST CAZUL SI NU ESTE CAZUL)
(8) Raspunderea civila pentru informatia sau pentru creatia adusa la cunostinta publica revine editorului sau realizatorului, autorului, organizatorului manifestarii artistice, proprietarului mijlocului de multiplicare, al postului de radio sau de televiziune, in conditiile legii. Delictele de presa se stabilesc prin lege.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce e paradoxal, e faptul că, deși acest cuvânt "manipulare" e pe buzele tuturor și toată lumea e perfect conștientă de deformarea realitații servită de media, când vine vorba de pus în practică ceea ce deja se cunoaște la nivel rațional, toți se împiedică în deșeuri. Și mulți dintre aceștia cad, iar și iar, în capcana întinsă de media. Exemplul cel mai recent este chiar cel din prezent. Cel mai apăsător e cel de duminica trecută, cu așa zisele huliganisme.

6 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In mod cert, da. Mass-media formeaza si sustine curente de opinie, astfel incat, in anumite situatii, poate deveni o adevarata forta.
Evident, o persoana inteligenta nu va crede niciodata 100% din ceea ce apare in mass-media. Cu cat esti mai informat folosind mai multe surse DIFERITE, cu atat iti poti face o imagine mai apropiata de adevar a ceea ce sustine media.
In general, dupa atatia ani de comunism si de presa aservita, avem tendinta de a nu crede nimic din ce spune presa. Cuvantul "manipulare" e pe buzele tuturor. Manipularea nu poate fi facuta decat acolo unde exista un teren fertil pentru asa ceva.
Iti dai seama cat de usor sunt de manipulat cei care n-au citit in viata lor un ziar, cei care nu se uita decat la "Stirile de la ora 5" si care stiu ceea ce se intampla in lume din auzite de pe la vecini, de prin metrou...

| anonim_4396 a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Ce e paradoxal, e faptul că, deși acest cuvânt "manipulare" e pe buzele tuturor și toată lumea e perfect conștientă de deformarea realitații servită de media, când vine vorba de pus în practică ceea ce deja se cunoaște la nivel rațional, toți se împiedică în deșeuri. Și mulți dintre aceștia cad, iar și iar, în capcana întinsă de media. Exemplul cel mai recent este chiar cel din prezent. Cel mai apăsător e cel de duminica trecută, cu așa zisele huliganisme.

NOname
| NOname a răspuns:

Nu știu a câta, dar putere în mod sigur este.
Mass-media este un puternic mijloc de manipulare, o armă perfectă care poate ghida prostimea sau, mă rog, mulțimea, în ce direcție vrea. Și cu cât suntem mai proști, cu atât suntem mai ușor manipulat...
http://www.youtube.com/watch?v=kBBiuhP-YaM

| justitiarul a răspuns (pentru NOname):

Si daca mass-media e un puternic mijloc de manipulare, tu de unde te informezi? Pentru ca m-ai lasat sa inteleg ca tu consideri ca TOATA presa manipuleaza.Sa inteleg ca nu mai citesti ziarele si nici nu te uiti la stiri?
@IMC90, atunci cand nu e cenzurata,da,mass-media e un puternic formator de opinie.
Din pacate insa la noi se comite inca cenzura la televiziunea publica,al carui patron e bossul Basescu,dar banii ce o finanteaza nu vin de la el ci de la noi.E al dracu de bine sa fii patron pe banul altuia!
La celelalte balanta inclina spre stanga sau dreapta, depinzand bineinteles de omul politic ce sta in spatele televiziunii respective.
Cel mai bine insa e sa cauti informatia in toate partile si daca esti un om citit si inteligent, mai greu sa poti fi manipulat.
Important e insa sa te informezi:din 2 sau 9 surse,sa cauti,sa aduni sa te bazezi pe bunul tau simt,pe priceprerea ta,pentru ca mi-e greu sa cred ca un om foarte informat poate fi manipulat.
Da,pot fi manipulati cu brio, telespectatorii lui Dan Diaconescu, in mare majoritate pensionari absolventi de 4 sau 8 clase. Tutele gen Tonciu, Buruiana etc, pe care daca le intrebi in momentul de fata cine e prim-ministru pun pariu ca nu vor sti.Si cei care "vor"sa fie manipulati! Da,mai e si categoria asta!
Pe de alta parte, CNA-ul in spatele caruia sta puterea, care se vrea protector al populatiei se dovedeste a fi de cele mai multe ori cel mai mare cenzor.
PS.Nu inteleg motivul pentru care iti e stearsa intrebarea, ea fiind una buna.

NOname
| NOname a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=RN67xLgrMP0

NOname
| NOname a răspuns:

Și strict pentru suflet. Cu respect, admirație și mândrie.
http://www.youtube.com/watch?v=EsVxrtLXy6M
Știu românii să facă muzică!

| axeldavid a răspuns:

Da este deoarece ea poate forma pareri si parerile pot duce la votul populatiei