| Lightning1997 a întrebat:

Daca o persoana sta intr-un mijloc de transport foarte aproape de cineva care sta jos si il tot analizeaza, se tot holbeaza la aceea persoana iar cineva il filmeaza sa zicem, poate fi sanctionat?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cel care doar se uita n-are cum fi sanctionat, na savarsit nici o infractiune sau contraventie.
Cel care filmeaza pe cineva, fara acordul respectivului, ar putea fi dat in judecata, pe cale civila, pentru incalcarea dreptului la propria imagine, conform Codului civil, citez:
"ART. 73. Dreptul la propria imagine
(1) Orice persoană are dreptul la propria imagine.
  (2) În exercitarea dreptului la propria imagine, ea poate să interzică ori să împiedice reproducerea, în orice mod, a înfăţişării sale fizice ori a vocii sale sau, după caz, utilizarea unei asemenea reproduceri. Dispoziţiile art. 75 rămân aplicabile."

| Lightning1997 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult.Dar daca sta foarte aproape de aceea persoana si se uita numai la aceasta? Nu poate fi intimidare sau hartuire? Poate ca este absurd, ca nu este cazul de asa ceva, dar stiu ca va pricepeti si de aceea imi permit sa va intreb.Nu cred ca a fost vorba de vreo filmare, m-am referit la filmare doar teoretic.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Lightning1997):

Ti-am spus ca nu poate fi hartuire si, de altfel, nici un fel de ilegalitate.
Conform Codului penal, citez:
"ART. 208.Hărţuirea
  (1) Fapta celui care, în mod repetat, urmăreşte, fără drept sau fără un interes legitim, o persoană ori îi supraveghează locuinţa, locul de muncă sau alte locuri frecventate de către aceasta, cauzându-i astfel o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 6 luni sau cu amendă."

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cazul unor astfel de reclamatii se dispune efectuarea expertizei psihiatrice a reclamantului. Daca reclamantul devine insistent, se dispune masura internarii acestuia la psihiatrie pentru a-l proteja de abuzurile celor care il deoache.

| ovidiu123432 a răspuns:

Daca nu face nimic ci doar se holbeaza la o persoana nu are cu ce sa fie sanctionat

| nirocino a răspuns:

Ar putea fi o forma de hartuire dar daca nu spune nimic nu ai ce sa-i faci...Pe de alta parte, ar putea fi sanctionat cel care il filmeaza fara incuviintare...Complicat!happy

| Lightning1997 explică (pentru nirocino):

Daca doar se uita foarte atent dar foarte insistent zici ca ar putea fi hartuire?

| alexcoman34 a răspuns:

Nu, in iniciun caz nu prea are cum sa fie sanctionat!