| alexalexandrusincerul a întrebat:

Dacă cineva vorbește foarte tare si înjură cand așteaptă un autobuz in statie (se enervează pe autobuz ca vine foarte greu) si cineva il filmează sa zicem, poate fi sancționat?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poate fi sanctionat, daca este reclamat sau un agent de politie constata ca a injurat, cu amenda de la 200 lei la 1.000 lei, conform L.61/1991, rep. in 2014, citez:
"ART.2.Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
  1) săvârşirea în public de fapte, acte sau gesturi obscene, proferarea de injurii, expresii jignitoare sau vulgare, ameninţări cu acte de violenţă împotriva persoanelor sau bunurilor acestora, de natură să tulbure ordinea şi liniştea publică sau să provoace indignarea cetăţenilor ori să lezeze demnitatea şi onoarea acestora sau a instituţiilor publice;"

| Caro34 a răspuns:

Acel Cineva ar trebui sa fie prin Germania sau Austria si sa-l vada / auda cineva ca imediat e raportat la Politie care apropos e in 5 min. langa tine! Spune-i la acel cineva sa faca exercitii de dobandire a rabdarii ca ii va trebui din belsug pe viitor! Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă vorbește tare îl poți reclama pentru tulburarea ordinii și liniștii publice. Da să ai succes, mult noroc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce intrebare stupida.

| SonicAndrei a răspuns:

Teoretic da. Îl poți reclama pentru tulburarea liniştii publice. Dar sunt slabe şanse ca în România să se ia măsuri.

| alexalexandrusincerul explică:

Dar.daca înjură cand se urca in autobuz si il vede soferul?

| Topor_Denis_2000 a răspuns:

Nu. deoarece esti in spatiu public

| Topor_Denis_2000 a răspuns:

Nu, deoarece esti in spatiul public