| alinadianaaa a întrebat:

Daca parintii mei lucreaza in invatamant, la facultate pot sa intru la internat daca am intrat la cu taxa?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.1/2011, citez:
"ART.277.Copiii personalului didactic aflat în activitate sunt scutiţi de plata taxelor de înscriere la concursurile de admitere în învăţământul superior şi beneficiază de gratuitate la cazare în cămine şi internate."
Legea nu distinge intre locul bugetat sau cu taxa, asa ca prevederea se aplica tuturor copiilor de cadre didactice in activitate.

3 răspunsuri:
| mdaria a răspuns:

Este una din posibilitati. Ai relatii la facultatea unde vrei sa te inscrii? Parintii tai sunt invatamant, dar sunt profesori universitari?

| LucianStroe a răspuns:

Nu vad ce legatura are una cu alta, la camin n-am auzit sa te intrebe ce lucreaza parintii tai.